
Съвместна египетско-британска археологическа мисия откри гробница на древен екипетски фараон.
Смята се, че тя е принадлежала на крал Тутмос II, управлявал между 2000 и 1001 г. пр. н. е., според Министерството на туризма и антиките на страната.
Първоначално идентифицирано само като „гробница C4“, мястото се намира на около 2.4 километра западно от Долината на царете в района на Луксор в Египет.
Когато археологическият екип за първи път открива входа и главния коридор на гробницата през 2022 г., те вярват, че принадлежи на една от съпругите на фараоните.
Това предположение се основава на близостта й до гробницата на кралица Хатшепсут и гробниците на съпругите на крал Тутмос III, обяснява Мохамад Исмаил Халед, генерален секретар на Върховния съвет по антиките.
Но през годините съвместната мисия, ръководена от Върховния съвет по антиките и Фондацията за изследване на Новото царство, разкрива друга история: гробницата, всъщност, принадлежи на Тутмос II.
Пиърс Литерланд, полеви директор във фондацията за изследване на Новото царство, казва, че неговият екип е изненадан от откритието. Той посочва за CNN:
„Ние, както много други, смятахме, че това е вади (долина), свързана с кралски жени“.
Местоположението на гробницата също е много необичайно за фараон. Според учения:
„Гробницата е разположена на лошо избрано място под два водопада и в долната част на склон, надолу по който водата би се изляла (и се е изляла) в много по-влажното време на 18-ата династия“.
Сред доказателствата, сочещи към Тутмос II, са фрагменти от алабастрови буркани, изписани с неговото име, идентифициращи го като „покойния фараон“, както и надписи с името на неговата съпруга и полусестра кралица Хатшепсут.
Откритието бележи един от най-значимите археологически пробиви през последните години, според Халед, който добавя, че артефактите, открити в гробницата, ще осигурят критична представа за историята на региона и управлението на фараона.

Малко се знае за Тутмос II. Учените дори не са сигурни относно продължителността на неговото управление, което може да е било както 3, така и повече от 14 години.
„Засега откритието не ни казва много за живота му“, казва Литерланд за гробницата. „Въпреки това се вижда, че той е бил погребан от Хатшепсут, а не от неговия син Тутмос III. Задължение на фараоните е било да погребват своите предшественици“.
Ученият смята, че това може да обясни защо по-младият Тутмос е бил „толкова запален“ да се разграничи от Хатшепсут и да „подчертае връзките си с баща си и дядо си“.
Гробницата е открита в лошо състояние заради наводнение, случило се малко след смъртта на фараона, според Мохамед Абдел Бади, ръководител на сектора за египетски антики и съръководител на мисията.
Водата е повредила вътрешността й, като предварителните проучвания показват, че оригиналното й съдържание вероятно е било преместено на друго място.
Археологическият екип обаче успява да възстанови паднали фрагменти от мазилка в гробницата. Сред тях има останки от мазилка със сини надписи, жълти звездни мотиви и части от Книгата на Амдуат - религиозен текст, свързан с древноегипетските кралски гробници.
Литерланд отбелязва, че простият архитектурен дизайн на гробницата е послужил като прототип за по-късните кралски гробници от 18-та династия.
Той добавя, че мисията ще продължи работата си, за да разкрие още тайни на района и да намери окончателното място за покой на Тутмос II.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg