
Ново проучване показва, че шимпанзетата, живеещи в резерват в Африка, са развили „модна тенденция“ да пъхат стръкчета трева или пръчки в ушите и задните си части.
През 2010 г. изследователи, работещи в резервата за шимпанзета Chimfunshi Wildlife Orphanage Trust в Замбия, наблюдават как женско шимпанзе започва да пъха предмети в ухото си.
Поведението скоро е копирано от други членове на нейната група, казва пред CNN водещият автор на изследването Ед ван Льовен, доцент по поведенческа биология в нидерландския университет в Утрехт.
Няма доказателства, че шимпанзетата са използвали тревата или пръчките, за да се справят с болка или сърбеж, и са били „много спокойни“, когато са го правили, казва Ван Льовен. Поведението е по-скоро „модна тенденция или социална традиция“, добавя той.

Интересното е, че шимпанзетата от друга група в резервата започнали да демонстрират същото поведение повече от десетилетие по-късно, като някои вкарвали предмети в ректумите си.
Тъй като тази група живеела на около 14 километра от първата група, те не са могли да го копират от тях, което накарало Ван Льовен да се запита дали грижещите се за шимпанзетата биха могли да им повлияят.
Оказва се, че персоналът в едната част на резервата е развил навика да почиства ушите си с клечки кибрит или клонки, докато тези в другата не го правили.
Ван Льовен смята, че поведението е било възприето от шимпанзетата от грижещите се в първата част, преди да бъде предадено на други членове на тяхната група.
След това те са повлияли и на поведението във втората група, за която са се грижили години по-късно, преди те също да развият практиката да използват пръчки и трева по този начин. Според учения:
„Това е тенденция, която става популярна чрез социално обучение“.
Има и други примери
Ван Льовен също така припомня примера с група шимпанзета в зоологическа градина в Нидерландия, в която една женска започва да ходи, сякаш носи бебе, въпреки че няма такова. Скоро всички женски възприемат този стил на ходене, казва той.
Освен това, когато в групата са доведени две нови женски, тази, коятовъзприема стила, се интегрира бързо, докато онази, която отказва да копира типа ходене, е приета за по-дълъг период от време.
За Ван Льовен това поведение е свързано с вписване и изглаждане на социалните отношения, точно както при хората. То се наблюдава най-вече в свободното време, когато шимпанзетата се събират, за да се грижат за кожата си и да играят.
Живеейки в резервата, не е нужно шимпанзетата да се притесняват от хищници или конкуренция с други групи, което означава, че имат повече свободно време от дивите си събратя.
Въпреки това, дивите шимпанзета вероятно са способни да развият подобно поведение, според учения, който добавя, че това може би просто все още не е документирано.
Ван Льовенс планира да проучи дали шимпанзетата могат многократно да внедряват нови техники за хранене, за да провери дали могат да развият кумулативна култура по същия начин като хората.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg