
QS Quacquarelli Symonds публикува 21-ото издание на своята глобална класация на университетите QS World University Rankings, която единствена оценява професионалната реализация на завършилите и представянето на висшите учебни заведения по отношение на устойчивостта.
За тринадесета поредна година Масачузетският технологичен институт (MIT) оглавява подреждането, въпреки че две трети от американските висши учебни заведение в класация отстъпват позиции, в сравнение с миналогодишното издание.
Imperial College London скача с четири места, за да се нареди на втората позиция, докато Оксфордският и Харвардският университети запазват третото и четвъртото си място, респективно.
Челната петица се оформя от Кеймбриджкия университет, а местата от шесто до десето се заемат от Станфордския университет, Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, Националния университет на Сингапур, Лондонския университетски колеж (UCL) и Калифорнийски технологичен институт, който e единственото ново висше учебно заведение в Топ 10.
Великобритания може да се похвали с три от петте най-добри университета в света, но повече от половината от включените в класацията британски висши училища отстъпват позиции, в сравнение с предходното издание.
Университетът на Торонто получава най-високия резултат в света в категорията Устойчивост. Осем от попадналите в класацията австралийски университети подобряват класирането си, в сравнение с миналата година. Три от тях са в Топ 20.

Четири от петте китайски университета в Топ 100 се издигат в класацията. Най-високо класираният от тях е Пекинския университет, който се придвижва с три места напред - до 14-ата позиция.
Индия отчита забележителен прогрес - 91% от нейните 46 университети в класацията се изкачват, запазват позиции или са новокласирани. Индонезия, Пакистан и Турция също могат да се похвалят със забележително подобрение в представянето на своите висши учебни заведения.
Латинска Америка разполага с четири университета в първите 100 – Университет на Буенос Айрес, Папски католически университет в Чили, Национален автономен университет на Мексико и Университет на Сао Пауло.
Университетът KFUPM в Саудитска Арабия е най-високо класираното арабско висше учебно заведение, като заема 101-во в света. Африканският лидер е Университетът на Кейптаун (171-во място).
В класацията са включени 1500 университета от 105 системи на висшето образование. САЩ е лидер със 197 висши учебни заведения, следвана от Великобритания (90) и континентален Китай (71).
Софийският университет "Свети Климент Охридски" е единственият български университет, който попада в тазгодишната класация. Той подобрява с 80 места позицията си и е класиран на 661-670 място в класацията, в която участва от 2013 г. насам.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg