
Някои държави по света осигуряват по-добри условия за отглеждане на деца, отколкото други.
Исландия, например, е една от най-добрите държави в света за работещите родители, според нов доклад на Bloomberg, сравняващ политиките на отделните нации в тази сфера, които влияят върху качественото и достъпно отглеждане на деца.
Страната харчи най-голям процент от брутния си вътрешен продукт (БВП) за целта – около 1.8%. Сумата е по-голяма от отделяната от която и да е друга богата нация в света, според данни на Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Средствата се използват за ранно детско образование, както и за грижи за децата.
Инвестициите правят отглеждането на деца в Исландия много достъпно, като родителите отделят едва 5% от дохода за наследниците си.
За сравнение, в САЩ се отделят 0.3 на сто от БВП за ранно образование и грижи за децата. Това прави отглеждането на деца в най-голямата икономика на света много скъпо. Средно родителите в САЩ заделят по около 19% от доходите за своите деца, според ОИСР.
Грижите за децата в Исландия помагат на майките бързо да се завърнат на работа. Страната е начело по процент работещи майки – 82.2%, следвана от Нова Зеландия, Естония, Канада и Германия.
Следващите държави в класацията на най-добрите държави за работещи родители са Естония, Германия, Канада и Нова Зеландия.
В Естония всяко дете на възраст между 18 месеца и 7 години има осигурено място в детско заведение. Страната може да се похвали с един от най-високите показатели на деца, които умеят да смятат и четат, което се дължи не само на инвестиции, но и на високообразовани учители.

Грижите за малките деца в Германия обхващат медицински грижи и осигуряване на занимания след училище. В тях се включват езикови уроци и различни спортни дейности. Проблем сред младите родители в страната е, че част от децата не могат да намерят място в системата.
Добрата новина е, че грижите се заплащат според доходите, но има райони, като Берлин и Хамбург, където са безплатни.
Канада
Канадското правителство е изчислило, че инвестиция в размер на 1 канадски долар в ранното детско отглеждане осигурява 2.80 долара за икономиката в бъдеще.
През 2021 г. местните власти поставят за цел да понижат разходите за отглеждане на деца до 10 канадски долара на ден, заради което в следващите 5 г. ще бъдат инвестирани 30 млрд. канадски долара, равняващи се на 22 млрд. щатски долара.

Нова Зеландия
Образованието и грижите за децата в страната са най-скъпи в държавите от ОИСР. Според Уницеф обаче, Нова Зеландия предоставя на младото поколение най-доброто образование в света.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 4 часаПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 4 часаАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 5 часаВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 5 часаКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 5 часа6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 5 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgОт наказание за залагане на мачове до завръщане в България и световна титла в ''Крусибъл''
dsport.bgЛегенда се става с действия, не с думи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg