
Собствениците на жилища в САЩ не са единствените, които изпитват затруднения на фона на недостъпните имоти. Наемодателите също понасят тежестта на по-скъпите имоти и по-високите лихви.
Според доклад на Центъра за жилищни изследвания към Харвардския университет, в последните години и собствениците на жилища и наемателите са все по-обременени от нарастващите жилищни разходи. В доклада, който се основава на анализ на съществуващи данни, се посочва, че бюджетът на близо едно на всеки четири домакинства, които притежават жилище “в момента е опасно изтънял.” Тежестта на разходите е още по-сериозна при наемателите.
“За наемателите средата е дори още по-предизвикателна”, се посочва в доклада. “Наемите се покачват по-бързо от доходите от десетилетия, но скокът им по време на пандемията доведе до безпрецедентна криза по отношение на достъпността.”
Наемателите, които харчат повече от половината от доходите на домакинството за жилищни разходи и комунални сметки, са се увеличили през 2022 г. до рекордните 12.1 милиона, което е с 1.5 милиона повече в сравнение с преди пандемията от COVID-19. Отделянето на толкова голям дял от доходите на домакинствата за наеми ги прави уязвими да останат без жилища, ако се сблъскат с неочакван финансов проблем, като непредвидена сметка за медицински разходи.
Всичко това е част от по-общите затруднения на щатския жилищен пазар, а данните напоследък показват, че положението не се е подобрило. Постоянната липса на налични за продажба жилища поражда наддавания за имоти сред купувачите. Нарасналите лихви по ипотечните кредити оставят продавачи и някои купувачи извън пазара.

“Жилищните разходи са особено болезнен проблем за американските домакинства”, казва Лейл Брейнард, директор на Националния икономически съвет към Белия дом.
“Конгресът наистина трябва да се намеси тук”, заяви тя. “Сенатът може да се задейства още утре и да бъдат предложени данъчни кредити за допълнителни 200 000 достъпни жилища”, визирайки проектозакон, който наскоро бе приет от Камарата на представителите.
Брейнард очерта някои от мерките на администрацията на президента Джо Байдън за подобряване на положението на жилищния пазар, като въвеждането на таван на годишното увеличение на наемите за 2 милиона домакинства с по-ниски доходи и намаляване на премийте по застраховките на Федералната жилищна администрация, което влезе в сила през пролетта.
В доклада на Харвард се посочва, че “експериментите с регулаторните реформи и стимули на щатско и местно ниво ще добавят постепенно достъпни жилища към пазара” и че има належаща “нужда от подкрепа по отношение на първоначалната вноска и достъпа до ипотечни продукти за хора с ниски доходи, за да се преодолеят расовите различия и собствеността на жилища да се постави в обсега на домакинства със скромни доходи”.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Разрешителните за строеж на жилищни сгради с ръст от 8.8% през първото тримесечие
- Антон Андонов, ЕРА: От 1 януари всяка продажба на имот изисква сертификат за енергийна ефективност или има глоба
- Най-добрите държави за инвестиции в имоти в Европа през 2025 г. Къде е България?
- Изоставен небостъргач, някога най-висок в света, отново се строи
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg