Над 100 високотехнологични стартъп компании представят страната ни едно от най-големите международни технологични събития GITEX EUROPE 2025 в Берлин.
В рамките на технологичното събитие беше открит национален павилион, организиран от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) към Министерството на иновациите и растежа (МИР).
На него компаниите имат възможност да се срещнат и да представят продуктите и услугите си пред потенциални инвеститори и клиенти.

"За високите технологии и иновации няма значение коя държава е най-голяма, а коя е най-умна"
Заместник-министърът на иновациите и растежа Мартин Дановски участва в министерска панелна дискусия на тема „Интелигентността като инфраструктура: новият двигател на икономическата мощ“, по време на която заяви:
"България участва активно в процесите, свързани с внедряването, използването и регулирането на изкуствения интелект в ЕС. Когато говорим за високи технологии и иновации, няма значение коя държава е най-голяма, а коя е най-умна. Трябва да се обръща специално внимание не само на технологичния аспект по отношение на ИИ, но и на етичния, социалния и икономически."
Зам.-министър Дановски подчерта, че в България се намира един от най-добрите институти за изкуствен интелект в Европа INSAIT. Той изтъкна неговото създаване като една от стъпките, които България е предприела в припознаването на технологията като двигател за бъдещ икономически растеж.
Наскоро и българският Суперкомпютър Discoverer беше надграден със специални системи за изкуствен интелект.
„Преди два месеца страната ни спечели проект за изграждане на една от шестте нови фабрики за ИИ на ЕС. Работим за извеждането на България като водеща в сектора в ЕС“.
По думите му, в България се поставя фокус и върху подготовката на бъдещите специалисти в областта на изкуствения интелект както във висшето образование, така и в средното.
„Ние трябва да подготвим следващите поколения да се справят с новия тип индустрия, да имат базови умения и познания за високите технологии, тъй като това е бъдещето“.
„Правителството работи усилено, за да ви подкрепя и насърчава да се развивате. Благодарение и на вашите усилия и ентусиазъм днес страната ни може да участва в това голямо събитие и да покаже, че има място в света на новите технологии“, обърна се към българските фирми зам.-министърът.

Събитието
GITEX Europe 2025 е едно от най-значимите технологични събития, което събира глобални лидери, иноватори, предприемачи, инвеститори и институции от ИКТ сектора с цел да представят нови технологии, решения и тенденции в цифровата трансформация.
Присъстват около 40 000 участници от над 100 държави и над 1 000 глобални инвеститори, корпорации и партньори.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Павел Езекиев: Всички гледат София, ние намерихме пет световни компании във Враца
- Влад Тенев съкращава 10% от служителите на Robinhood въпреки рекордни резултати
- Цветомир Узунов, Kaufland България: Ритейлът вече е технологичен бизнес, който продава храна
- Две български компании стоят зад нов AI гигант с над 20 млн. евро приходи
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Радостина Танева, Холц и Марица Полимер: Рециклирането вече не е избор, а задължение за конкурентоспособния бизнес
преди 13 минНю Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 54 минКак се ражда фрапето и колко струва днес в родния му град Солун?
преди 56 минАмасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 2 часаЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 2 часаДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg