
Национална кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност под надслов "Земята не пие лекарства" стартира днес. Тя е организирана от фармацевтичната кампания Boiron и Kaufland България, в партньорство с Министерството на здравеопазването.
В рамките на инициативата ще работят мобилни пунктове на паркингите на определени обекти на веригата, на които всеки ще може да предаде непотребните му медикаменти.
Първият мобилен пункт ще е разположен в хипермаркета на веригата на бул. „Филип Аврамов“№ 3 в столичния квартал Младост 3. Той ще работи на 19 октомври от 10 до 18 часа.
В Пловдив мобилен пункт ще бъде разкрит на 26 октомври на паркинга на Kaufland Христо Ботев – юг (ул. „Македония“ 97 Б). Лекарства с изтекъл срок на годност ще се събират и във Варна на 2 ноември - в Kaufland Трошево на ул. Христо Смирненски № 2.
Лекарствата ще бъдат събирани и унищожени в инсинератора за обезвреждане на опасни отпадъци на лицензираната компания „Екосейф“.
Защо да не изхвърляме лекарства в общия отпадък?
Лекарите алармират, че изхвърлените в битовия отпадък лекарства са една от причините за появата на антимикробна резистентност, или АМР, която Световната здравна организация определя като една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве в световен мащаб.
Попадналите в почвата и водите медикаменти си проправят път до човешкия организъм, а част от активните им вещества го правят резистентен на антимикробни лекарства.

Какво е антимикробна резистентност?
Антимикробната резистентност възниква, когато патогени, като бактерии и гъбички, развият способността да избягват лекарствата, използвани за тяхното унищожение.
Тя се причинява от злоупотребата и прекомерната употреба на антимикробни лекарства при хора, животни и растения, което може да помогне на патогените да развият резистентност към тях.
Данни на СЗО, сочат, че АМР е причината за 5 млн. смъртни случаи само през 2019 г., коментира главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, като добави, че страни, като България и Гърция, са сред първенците по употреба на антибиотици.
Често този тип лекарства се приемат без нужна, в грешна доза или пък лечението с тях се прекратява преждевременно, което влошава проблема, допълни Кунчев.
Броят на загубените животи по света поради инфекции, резистентни на лекарствата, предназначени за тяхното лечение, може да се увеличи с близо 70% до 2050 г., според ново проучване.
Изследователите изчисляват, че през 2050 г. броят на глобалните смъртни случаи, дължащи се на антимикробна резистентност, може да достигне 1.9 милиона, а броят на тези, свързани с АМР - 8.2 милиона.

Къде можете да предавате лекарствата с изтекъл срок на годност?
Негодни за употреба медикаменти се събират на мобилните пунктове за опасни отпадъци, които общините имат ангажимента да организират. Заедно с опаковките могат да се предават както лекарства под формата на хапчета, така и течности.
Графикът на мобилните пунктове за събиране на опасни отпадъци в столицата ще откриете тук.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg