
За да може бизнесът да използва по-ефективно научните постижения, трябва да има работеща фундаментална наука. Ако няма такава, не можете да я комерсиализирате, а науката зависи от финансирането на образователните и изследователските организации. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, който взе участие в дискусия, организирана от предприемаческата мрежа Endeavor и японската технологична компания Murata Manufacturing, която организира инициативата Kumihimo Tech Camp в България за първи път извън японския пазар.
"Япония има 20 нобелови лауреати в научната сфера от 2000 насам и е на второ място в света в образователната класация на PISA. Надявам се България и българските компании да изполват това, което Япония може да им предложи. И се надавам, че Murata Manufacturing ще помогне на японския бизнес да разбере, че България може да бъде ценен партньор в областта на високите технологии", заяви японският посланик у нас Н. П. Г-н Хисаши Мичигами.
Какво представлява Kumihimo Tech Camp?
Kumihimo Tech Camp има за цел да насърчава иновациите чрез сътрудничество с обещаващи предприемачи и организации на всички етапи. Проектът, който стартира през 2022 г. в Япония, сега се разширява в България и търси стартъпи, развиващи се компании и изследователски екипи и лаборатории от университети, които използват или могат да използват хардуера на Murata при разработването на нови продукти и решения.
Проектът ще бъде разделен на три отделни фази. Първата фаза е процесът на подбор, в която участниците могат да подават заявления и да бъдат оценени. Тя ще стартира на 1 юни и ще продължи до 31 август тази година.
През септември няколко компании и идеи ще бъдат избрани за участие в Kumihimo Tech Camp. Избраните екипи ще получат подкрепа от Endeavour и Murata, в разработката на своите проекти, която ще се състои през октомври и ноември.
Кулминацията на проекта е Демо денят на 20 ноември, в който екипите ще се представят проектите си пред ръководството на Murata и водещите играчи на екосистемата, а последният етап ще отбележи началото на сътрудничеството между спечелилите компании и Murata.
Първата награда е под формата на 10 000 евро и пътуване до централата на Murata Manufacturing в Киото, а втората награда е в размер на 5000 евро.

Могат ли науката и бизнеса да си сътрудничат по-добре?
"Трябва да преосмислим процеса на образванието, така че да насърчава креативността. Най-голямото предизвикателство е създаването на система, а не на единични случаи и "истории на успеха" в лицето на отделни компании, хора или университети. Дългосрочната стратегия и мислене често се сблъскват с краткосрочните цели, а и с човешката природа и човешкото его, защото изискват поставянето на публичния интерeс над личния", коментира още Терзиев.
Според бившият министър на иновациите и растежа Милена Стойчева ролята на правителството не се изчерпва с това да налага регулации. По думите ѝ държавата може да бъде посредник между интересите на бизнеса, научните и образователните институции.
"Следващото ниво на иновациите ще е свързано с това как ще комбинираме реалния свят, тоест хардуера, дигиталния свят, или новата реалност, с човешкия интелект. Трябва да преоценим как хардуерът може да бъде устойчив и да служи за подобряването на благосъстоянието на хората, общностите и планетата и да осигурим среда за растеж на иновациите. Културата на една стабилна и международно установена компания може да се комбинира много успешно с гъвкавостта и смелите идеи на една малка стартираща компания", коментира Стойчева.
Според старши вицепрезидента на Murata Manufacturing Хироши Иуатсубо, инвестициите в производството и разработката на хардуер изостават през последните години, тъй като повечето инвеститори искат бърза възвръщаемост, която се постига по-лесно със софтуерни приложения.
Този процес обаче, по думите му, ще се промени, защото развитието на софтуера не е възможно без необходимите хардуерни компоненти. Murata произвежда различни керамични сензори и други елементи, които се използват във всички съвременни устройства.
"В един обикновен смартфон от среден клас има около 800 такива компоненти. Ние произвеждаме между 4.5 и 5 млрд. на ден. Комбинацията между хардуера на Murata Мурата и бизнес идеите от предприемаачите ще доведе до развитието на нови работещи услуги и решения", заяви Хироши Иуатсубо.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg