С 264 лева се повишава минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища у нас.

Така тя достига 2780 лева, а ръстът й възлиза на 10.5%, съобщиха от пресцентъра на образователното министерство.

Новите възнаграждения в университетите бяха договорени днес между министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и двата национално представителни синдиката в областта на висшето образование.

На срещата в МОН присъстваха председателят на Националния браншов синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ проф. Лиляна Вълчева и председателят на Синдикат „Висше образование“- КТ „Подкрепа“ Валери Апостолов.

Увеличение на заплатите е договорено и за служителите, които подпомагат научноизследователската работа и художествено-творческата дейност във висшите училища.

Възнагражденията за тези от тях, които имат висше образование, стават 2223 лева, а за останалите със средно – 1780 лева. Към момента техните заплати са съответно 2013 лв. и 1610 лева.

За да се изпълни договореното увеличение, днес правителството одобри постановление, с което се увеличават нормативите за издръжка на един студент по професионални направления и оценката за качество във висшите училища и реализацията на пазара на труда.

С увеличението ще се гарантират и заложените в Закона за висшето образование изисквания за достигане на средната брутна заплата на академичния състав в държавните висши училища не по-малка от 180% от средната брутна за страната.