
Всяка голяма идея вероятно има някой и друг противник в даден момент. Стартиращите компании, които впоследствие са оценявани на милиарди долари, не са изключение.
Такъв пример е Broadcast.com - пионерът в стрийминг услугите, която превръща основателя си Марк Кюбан в милиардер.
Когато Кюбан и неговият приятел Тод Уагнър поемат контрол над компанията през 1995 г., тя е една от първите съществуващи стрийминг платформи, утъпквайки пътя за днешните стрийминг гиганти - от Netflix до Spotify.
Това, че е една от първите, означава, че компанията е посрещната с известен скептицизъм в зората на интернет. “Никой не се занимаваше с това тогава. Никой,” казва Кюбан наскоро пред CBS. “Хората ме мислеха за идиот.”
През 1995 г. живеел с приблизително 2-та млн. долара, получени от продажбата на първата му технологична компания MicroSolutions.
Двамата с Уагнър решили да инвестират в стрийминг компания на име AudioNet, която малко след това се превръща в Broadcast.com, защото искали да слушат на живо онлайн радио предаванията от баскетболните мачове на отбора на техния университет.
Компанията получава своето аудио съдържание по сателит и го дигитализирала, преди да го разпространява онлайн. Впоследствие Broadcast.com разширява дейността си и започва да предава аудио и от други събития на живо, като радио предавания и рок концерти.

Инвестицията на Кюбан и Уагнър е оправдана само четири години по-късно, когато Yahoo придобива стартъп компанията срещу 5.7 млрд. долара в акции през 1999 г.
Времето не е особено подходящо за Yahoo, тъй като това се случва точно преди спукването на дотком балона, а компанията, в крайна сметка, спира стрийминг услугата само няколко години по-късно.
Времето обаче се оказва страхотно за Кюбан, който продава по-голяма част от акциите си, преди пазарът да се срине. Състоянието му в момента възлиза на 4.6 млрд. долара, според Forbes.
Въпреки спирането на услугата, в крайна сметка, популярната сделка помага на стрийминг услугите да излязат на картата. ”Това е историята за произхода на стрийминг услугите,” казва Кюбан пред CBS.
Поглед назад показва, че тогава скептицизмът по отношение на стрийминга на аудио и видео е често срещан. През 1995 г. - същата година, в която Кюбан създава компанията си, съоснователят на Microsoft Бил Гейтс опитва да обясни колко обещаващ е интернет по време на гостуването си в токшоуто на Дейвид Летърман по CBS, който обаче го осмива.
Кюбан получава сходна обратна връзка от скептици в средата на 90-те години, които не успяват да си представят голямата роля, която прохождащият тогава интернет и стриймингът ще играят един ден в живота на хората.
“Когато обяснявах на хората визията на компанията, те казваха, че съм луд и че просто могат да си пуснат телевизора или радиото,” разказва Кюбан през 2021 г. в епизод от подкаста Starting Greatness.
“Хората ми се смееха, но аз не се съмнявах, че тази идея ще се окаже печеливша,” допълва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 3 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 4 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 4 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 5 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg