
Ако български търговци купуват стоки от трети страни и ги представят под свои брандове, като заличават информацията за производителя и вносителя, това е нелоялна търговска практика, тъй като въвежда потребителите в заблуда относно произхода на тези продукти.
Хората ще останат с впечатлението, че те са произведени в България, което трябва да означава, че отговарят на всички европейски стандарти, директиви и регламенти относно безопасността. А всъщност, не е така. Това каза основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова в ефира на БНТ.
Тя обясни, че европейското законодателство в областта на потребителската защита е най-добре развито, тъй като съществуват системи за оповестяване за открити на пазара опасни хранителни и нехранителни стоки.
„Когато осъществяващите надзор на пазарите национални контролни органи установят, че дадена стока е опасна, подават информация по съответната система и по такъв начин много бързо за тези стоки са уведомени всички останали държави-членки. Предприемат се необходимите мерки по изтегляне, унищожаване или преработване, когато това е допустимо. По този начин се дообогатяват и доразвиват законодателните норми на ЕС, които страните-членки са задължени да спазват. Не така обаче стои въпросът за държавите, които са извън Европейската общност и именно затова ние не можем да бъдем сигурни доколко те отговарят на всички валидни за Европейското икономическо пространство стандарти, които пазят нашето здраве и живот“.
Важен критерий за потребителите е цената, но също толкова важно за тях трябва да бъде и обстоятелството има ли информация за търговеца, който ни предлага стоката, особено в т. нар. маркетплейси, където може да срещнем оферти на различни продавачи, включително физически лица.

Ако дръзнем да пазаруваме нещо, което сме видели във Facebook, то със сигурност трябва да потърсим официалния електронен магазин, където трябва да е налична информацията и за търговеца, и за правата ни на отказ в 14 дни на рекламация до две години, условията на сделката и т.н.
Руменова разясни още, че при сгрешени пратки от страна на е-търговеца, той е този, който поема разходите по връщането на стоката и доставянето на реално поръчаната от потребителя.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 2 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 2 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 3 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 3 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 3 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 5 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg