
Освен Германия, Ирландия и Италия, потенциално мито от 10% върху всички стоки от ЕС, изнасяни за САЩ, би засегнало значително и други страни от съюза, в които Щатите представляват значителен дял от общия износ.
Euronews Business разглежда по-подробно дела на САЩ в износа за всяка страна от ЕС.
"Европейските държави не купуват нашите коли. Те не вземат нашите селскостопански продукти. Те продават милиони и милиони автомобили в Съединените щати. Не, не, не - те ще трябва да платят голяма цена“.
Това заяви републиканският кандидат за президент на Съединените щати Доналд Тръмп малко преди да спечели изборите в страната.
След неговата победа Европейският съюз обмисля възможностите си за справяне с потенциално мито от 10% върху всички европейски стоки, изнасяни за САЩ. Това беше едно от основните предложения от кампанията за преизбиране на Тръмп през 2024 г.

Кои държави обаче ще бъдат най-засегнати от тази мярка и в кои от тях износът към Съединените щати заема най-висок дял?
През 2023 г. Германия води в класацията на най-зависимите икономики от САЩ - и то с голяма разлика пред втория. Германският износ за Щатите възлиза на 157.7 милиарда евро, според данни на Евростат.
На второ и трето място следват Италия и Ирландия с износ през Атлантика, оценен съответно на 67.3 и 51.6 млрд. евро. Заедно тези три страни съставляват 55% от износа на ЕС за САЩ.
Франция е изнесла стоки за 43.9 млрд. евро, Нидерландия - 40.5 млрд. евро, Белгия - 31.3 млрд. евро, а Испания - 18.9 млрд. евро.
Общите обеми обаче не разкриват цялата картина. Анализът на дела на САЩ в общия износ на стоки за всяка държава от ЕС подчертава потенциалните рискове, дори за страните с по-малък общ обем на износа.
През 2023 г. Ирландия има най-висок дял на износа за САЩ сред страните от ЕС, като 45.8% от нейния експорт за трети страни е насочен към Щатите.
Седем други държави от съюза имат дял на износа за САЩ от 20% или повече - Финландия, Австрия, Португалия, Италия, Германия, Словакия и Швеция.
Сред четирите най-големи икономики в ЕС Испания има най-нисък дял на износа за САЩ - 13% от общия за трети страни, следвана от Франция с 16%. Този дял е под 10% в 7 страни - Словения, Кипър, България, Латвия, Хърватия, Румъния и Гърция.

Делът на САЩ в общия износ на стоки
Ирландия е най-зависимата държава от ЕС по отношение на експорта за САЩ, сравнен с общия износ. През 2023 г. повече от една четвърт (26.6%) от целия износ на ирландски стоки е бил насочен към Съединените щати, според Евростат.
Това подчертава значителната зависимост на страната от американския пазар.
Следват Финландия, Италия и Германия, като съответно 11.1%, 10.7% и 9.9% от общия износ на стоки отиват за САЩ. Сред четирите най-големи икономики в ЕС износът на Франция за САЩ възлиза на 7.3%, докато в Испания делът му е 4.8%.
САЩ също имат значителен дял в износа на скандинавските страни. Освен Финландия (11,.%), която е на второ място, Швеция (8.9%) и Дания (8.3%) са на пето и шесто място сред страните от ЕС по дял на износа за САЩ.
Този дял е над 5% и в други страни от ЕС, включително Австрия (7.1%), Португалия (6.8%) и Белгия (6.3%).
Общо делът на САЩ в износа надхвърля 5% в 10 страни от ЕС.
В България той е 2.6%, което ни нарежда в дъното на класацията. След нас са Хърватия (2.5%), Латвия (2.4%), Чехия (2.4%), Румъния (2.3%) и Словения (1.3%).

Какви са рисковете?
Данните показват, че потенциално мито от 10% върху всички стоки от ЕС, изнасяни за САЩ, би имало значително въздействие не само върху Ирландия, Германия и Италия, но и върху редица други страни.
Щведският премиер Улф Кристерсон наскоро заяви, че страната му се е подготвяла за различни сценарии и развития.
"Един от рисковете е свързан с търговска война между САЩ и Китай, заедно с по-високите мита като цяло, което може сериозно да засегне шведските експортни компании".
Кенет Крашевски, съветник в Borenius Attorneys, отбелязва в своя блог, че и финландските износители са изправени пред предизвикателна среда.
"САЩ са най-големият търговски партньор на Финландия извън ЕС и финландските индустрии, особено производството на стомана, хартия, машини и технологии могат да се сблъскат с по-високи бариери за навлизане на американския пазар".
Сред големите европейски страни извън ЕС, САЩ притежават значителен дял от износа на стоки на Обединеното кралство. Според ONS, САЩ е приела 15.6% от експорта на Обединеното кралство през 2023 г. на обща стойност приблизително 74 милиарда евро.
* „Извън ЕС“ се отнася до транзакции с всички държави извън Общността.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Temu казва, че доставя само от САЩ. Това не означава, че продуктите са произведени там
- Забавянето на световната икономика от митата вече се усеща
- Как можем да разберем дали идва рецесия по това дали си купуваме по-често замразена пица?
- Митата на Тръмп отказаха автомобилни гиганти от финансовите прогнози
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg