
Стоманата е ключов компонент за модерната индустрия и икономика, като се използва в строителството на сгради, автомобилната индустрия, за производството на редица уреди и дори в медицината.
Данни на Световната стоманобивна асоциация сочат, че през 2022 г. в света са произведени 1.878 млрд. тона стомана - малко повече от произведените 1.875 млрд. тона през 2019 г.
Рекордните 1.96 млрд. тона са отчетени през 2021 г., което означава, че е налице спад в производството на тази суровина от 4.2% за последната година.
Намаление е налице при голяма част от най-големите производители на стомана, като само при три от държавите в топ 15 – Индия, Иран и Индонезия, се наблюдава ръст спрямо година по-рано. Повече от 10% спад спрямо 2021 г. се отчита в Турция, Италия, Тайван и Виетнам.
Дори и най-големият производител на стомана в света - Китай, завършва миналата година с намаление от 2%. В страната през 2022 г. са произведени 1.013 млрд. тона стомана, което е 53.9% от цялото количество в световен мащаб.
Индия се нарежда на втората позиция в класацията на най-големите държави-производители на стомана, като през миналата година отчита ръст на производството от 5.3%. Общото количество обаче е само 1/8 от това на Китай.
Само още четири държави са произвели повече от 50 млн. тона стомана - Япония, САЩ, Русия и Южна Корея, като спрямо година по-рано при всички има спад от между 6 и 8%.
Възходът на Китай
За първи път данни за световното производство на стомана са обявени през 1967 г. Тогава Китай отчита произведени едва 14 млн. тона, което представлява 3% дял.
По това време САЩ и СССР са начело в подреждането на най-големите производители със съответно 115 и 102 млн. тона, следвани от Япония с 62 млн. тона. Около три десетилетия по-късно (бел. ред. 1996 г.) Китай успява да изпревари всички останали държави.
През последното десетилетие (2013-2022) производството в страната отчита среден ръст от 3.4% на годишна база - доста по-малко спрямо предходните 10 години (2003-2012), когато се отчита нарастване от 15.2% годишно.
Спадът през 2022 г. обаче означава, че Китай за първи път в историята си намалява производството на стомана в две поредни години.
Топ 10
Освен Китай, Индия, Япония, САЩ, Русия и Южна Корея, в топ 10 са още Германия, Турция, Бразилия и Иран.
Най-голям ръст през 2022 г. се отчита в Индонезия, която заема 15-а позиция с 15.6 млн. тона стомана, съставляващи едва 0.8% от световното производство.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg