
На 4 октомври 1883 г. легендарният Orient Express тръгва от Gare de l’Est в Париж за първи път, бавно криволичейки из Европа по пътя си към Константинопол, както тогава е известен Истанбул.
По време на седемдневното двупосочно пътуване 40-те пътници, сред които няколко видни писатели и сановници, живеят в комфорт с махагонова облицовка, прекарвайки часовете си във вагона за пушачи във фотьойли, тапицирани с мека испанска кожа.
Най-луксозното изживяване от всички обаче е във вагон-ресторанта, разказва CNN Travel. С меню, включващо стриди, калкан и много други, то е толкова екстравагантно, че част от багажния вагон трябва да бъде префасонирана, за да се направи място за допълнителен хладилник.
Обслужвани от безупречно облечени сервитьори, гостите отпиват от кристални чаши и се хранят от фин порцелан с помощта на сребърни прибори. Интериорът на ресторанта е украсен с копринени драперии, а в пространствата между прозорците висят произведения на изкуството.
Разкошното изживяване с марка Orient Express по-късно е увековечено в популярната култура от автори, като Греъм Грийн и Агата Кристи. Но храненето в движение е до голяма степен триумф на логистиката и инженерството.
Само четири десетилетия по-рано самата идея за приготвяне и сервиране на топла храна във влак би била почти немислима. В ранните дни на пътуването с влак пътниците или носеят собствена храна, или, ако спирките по разписание са разрешени, се хранят в кафенетата на гарите.
Във Великобритания, например, ястията се сервират в така наречените железопътни стаи за освежаване от 1840 г., въпреки че качеството им обикновено е съмнително.

Нова ера
Британците може да са пионери в железопътното инженерство през 19 век, но историята на вагон-ресторанта започва в Америка.
През 1865 г. инженерът и индустриалец Джордж Пулман поставя началото на нова ера на комфорт със своите спални вагони Pullman, или „дворцови коли“. Две години по-късно стартира „хотел на колела“, наречен President.
Това е първият железопътен вагон, в който се предлагат ястия, включително регионални специалитети, които се приготвят в кухня с размери 1 на 6 2 метра.
Пулман надгражда своя изключително успешен President с първия в историята вагон-ресторант - Delmonico, кръстен на ресторанта в Ню Йорк, смятан за първото изискано заведение за хранене в Америка.
До 1870-те вагон-ресторантите могат да бъдат открити в спалните влакове в цяла Северна Америка. Но белгийският строителен инженер и бизнесмен Жорж Нагелмакерс пренася идеята в Европа и я издига до нови висоти.
Той вижда потенциала й и се заема да трансформира железопътното пътуване на континента с Compagnie Internationale des Wagons-Lits (CIWL или само Wagons-Lits), основана през 1872 г.
Компанията бързо започва да произвежда най-бляскавите вагони за хранене и салони в света – не само за известния Orient Express, но също и за Nord Express (от Париж до Санкт Петербург), Sud Express (от Париж до Лисабон) и десетки други услуги, доминирайки в луксозните железопътни пътувания в континентална Европа в началото на 20 век.
Wagons-Lits управлява и грандиозни хотели по своите маршрути, въпреки че вагон-ресторантите остават основна част от романтичната привлекателност на пътуването с влак.
Храната се сервира в определени часове и се наблюдава от maître d’hotel. От обслужването на масата до декора, вагоните въплъщават френското изкуство на живот.
Златен век
20-те години на миналия век се смятат за „златен век“ за железопътните пътувания на Запад. Когато Европа излиза от опустошенията на Първата световна война, пътуващите по работа и любителите на приключенията започват да се възползват от по-плавните, по-тихи и по-бързи парни влакове.
Тъй като маршрутите на Wagons-Lits достигат до Северна Африка и Близкия изток, най-съвременните метални вагони заменят старите дървени.
Междувременно, известни художници и дизайнери украсят вагоните. До края на следващото десетилетие компанията управлява над 700 вагон-ресторанта - но дотогава се появява още по-голям лукс: хранене на място.
Известен като Pullman (името на американския индустриалец до този момент се е превърнало в нарицателно за пътуване с луксозни влакове), новият вагон на Wagons-Lits е представен на различни дневни услуги.
Вместо да чакат за обяд или вечеря, на пътниците се сервира храна директно на огромни столове с удобни облегалки за глава. Вагоните се оказват „революционни“ и ги описват, като „най-луксозните вагони, създавани някога“.
Wagons-Lits се обръщат към известен декоратор и майстор стъклар, за да проектират новите вагони Pullman на Orient Express. Те се отличават с елегантно маркетри и формовани стъклени панели, дори рафтовете за багаж сапревърнати в скъпоценни камъни на арт деко.
От 1919 г. компанията управлява централна кухня в парижки хотел, която приготвя храната, предназначена за влаковата мрежа, намалявайки тежестта върху готвачите на борда.
С помощта на тази външна кухня Wagons-Lits сервира около 2.5 милиона ястия годишно до 1947 г. Но този децентрализиран производствен модел също е причина за гибелта на вагон-ресторантите.
Бавен спад
След Втората световна война начинът, по който функционират железниците и пътуванията, претърпява значителни промени. Влаковете стават по-бързи, намалявайки свободното време, което пътуващите трябва да убият.
Възходът на търговския въздушен транспорт и ръстът в притежаваните лични автомобили в цяла Европа през 50-те години на миналия век означават, че влаковете вече не се смятат за най-луксозния начин за пътуване.
Производството на храни също се развива в съответствие с модела, въведен от авиокомпаниите, при който ястията се приготвят изцяло извън обекта.
През 1956 г. Wagons-Lits отваря нова, модерна промишлена кухня, оборудвана с големи хладилни системи и контейнери за съхранение на месо, в която над 250 служители приготвят храна за всички влакове, заминаващи от Париж.
Храненето обаче слиза надолу в списъците с приоритети на пътниците. На свой ред, от Wagons-Lits започват да поставят удобството пред комфорта, пускайки вагони с бюфет на самообслужване, пълни с по-евтина храна в стил кафене.
През 60-те години на миналия век компанията предлага и преносими „минибарове“ – първоначално продаващи 23 продукта, които се движат между седалките, подобно на количките на стюардесите в самолетите.
До 70-те и 80-те години на миналия век кухните до голяма степен са изчезнали от европейските железници. И въпреки съживяването на интереса към пътуването с влак на континента, вагон-ресторантите (или със сигурност тези, оборудвани с кухни) вече са до голяма степен запазена територия на туристическите услуги.
Много от тях се възползват от носталгията – като новия Orient Express, който се възражда през 2025 г. с вагон-ресторант, предлагащ шанс да се върнете към времето, в което вечерята във влак е истински лукс.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
В кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 6 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 20 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 35 минКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg