Износът на редкоземни елементи от Китай през юни e достигнал най-високото си ниво от 2009 г. насам, сочат официални данни.

Това е индикация за стремежа на купувачи от цял свят да се сдобият с материалите, използвани за производството на мощни магнити.

В сектора на редкоземните елементи настъпиха сътресения от началото на април, когато доминиращият доставчик Китай въведе контрол върху износа - на фона на задълбочаващата се търговска криза със САЩ.

Това се отрази най-силно на предлагането на така наречените постоянни магнити, които не са обхванати от данните на митническите власти, публикувани по-рано днес.

Износът на редкоземни елементи - под формата на минерали или метали, се е увеличил до 7 742 тона, което е с 60% повече спрямо предходната година.

Това може да включва и някои материали, които ще бъдат използвани от малкото производители на магнити извън Китай, на фона на вълната от търсене, тъй като световната автомобилна индустрия се бори с недостиг.

Контролът върху износа на Китай обхваща седем от 17-те редкоземни елемента в основната им форма, но се простира и до магнити, съдържащи дори малки количества от контролираните материали.

Китай произвежда около 90% от постоянните магнити от редкоземни елементи в света, като компании от Япония и Германия съставляват повечето от останалата част.

Данните за износа на Китай през юни на всички редкоземни продукти се очакват със следващата партида търговски данни в петък, а разбивка, включваща магнитите, би трябвало да бъде предоставена в неделя.