
Законодателите в Китай предложиха промени в нормативен акт, който - ако бъде одобрен, ще позволи на властите да глобяват и задържат хора, носящи дрехи, които „нараняват чувствата на нацията“.
Това предизвика нови опасения относно свободата на изразяване в страната, съобщава CNN.
Постоянният комитет на Националния народен конгрес, който публикува предложението на уебсайта си по-рано този месец, се стреми да забрани облекла и символи, считани за „вредни за духа на китайската нация“ – фраза, която често се използва за обозначаване на патриотизъм или липса на такъв.

Формулировката напомня на езика, използван от Пекин за ограничаване на свободата на словото в страната или за отвръщане на удара на считани за обидни действия на чужди държави и компании.
Това е поредната крачка към ограничаване на личния стил през последните години, следваща регулации, насочени към прогонване на артисти с „женствен стил“ от шоута и продължаващата забрана на татуировките.
Ако бъде приет, законът ще направи незаконно „носенето или принуждаването на други да носят“ на обидни предмети на обществени места - въпреки че проектодокументът не уточнява точно какъв тип облекла ще бъдат забранени.
Нарушителите могат да бъдат задържани до 15 дни и да им бъдат наложени глоби от 5000 юана (681 долара).

Проектозаконът е насочен и към словото, като ще забрани „произвеждането, разпространението и публикуването на статии или забележки“, за които се смята, че увреждат „духа“ на Китай.
Поправките са към Закона за наказанията на Администрацията за обществена сигурност на страната, който влезе в сила през 2006 г. Съществуващите мерки вече дават правомощия на полицията да задържа заподозрени със седмици за широк спектър от престъпления - от вандализъм до нарушения на обществения ред.
Законодателният орган на Китай заяви, че ще събира обществена обратна връзка относно предложението през септември.
Онлайн някои китайски потребители на социални медии изразиха загриженост и призоваха други да се противопоставят на проекта. Няколко учени по право също поставиха под съмнение предложеното изменение и липсата на конкретни насоки.

Надигащ се национализъм
Предложената поправка идва в момент, в който изборът на облекло става все по-политически оцветен в днешен Китай, особено когато става дума за японски дрехи.
Разрастващото се движение „Ханфу“, в рамките на което хората носят традиционни за Китай облекла преди династията Цин, се възприема като отражение на нарастващия национализъм сред младежите в страната.
Междувременно, традиционните японски дрехи, като кимоната, са подложени на критика, тъй като националистическите настроения срещу Япония нарастват.
Миналия август китайска аниме фенка посочи, че е задържана от полицията, след като позира за снимки, облечена в кимоно в източния град Суджоу.
Жената, чиято косплей визия е вдъхновена от японската манга поредица Summer Time Rendering, по-късно е обект на широк дебат в китайските социални медии, като някои потребители твърдят, че облеклото й е непатриотично.
Подобен инцидент от 2019 г., при който охранители на университет бяха заснети да атакуват мъж, облечен в кимоно, също предизвика разгорещен онлайн дебат в Китай относно лесно разпалваните антияпонски настроения в страната.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Психолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 6 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 19 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 37 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 51 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg