
Кибератаките, пробивите за кражба на данни и прекъсванията на технологична инфраструктура са най-големият риск за компаниите в световен мащаб през 2024 г., според изследването Allianz Risk Barometer.
13-ото годишно проучване на Allianz Comercial за ключовите бизнес рискове по света е базирано на мнението на 3069 експерти от 92 държави.
На второ място сред рисковите фактори е класирана опасността от прекъсване на дейността, следвана от природните бедствия, които се изкачват от 6-ото място миналата година.
В Топ 10 са още пожарите, експлозиите, политическите рискове и насилието също са сред рисковете, които прогресират най-бързо в актуалната класация.
2023 беше най-горещата година от началото на измерването на глобалните температури, докато загубите на застрахователите надхвърлиха 100 милиарда щатски долара за четвърта поредна година.
Имуществените щети по корпоративни активи, в резултат на по-чести и тежки екстремни метеорологични събития, са ключова заплаха. Секторите на комуналните услуги, енергетиката и промишлеността са сред най-изложените на този риск.
Рисковете в България

Макроикономическото и пазарното развитие оглавяват класацията при рисковете в България и са отчетени съответно от 42% и 30% от анкетираните, а като нов риск на пето място се нареждат опасенията от събития, породени от политическата обстановка в страната.
Промените на пазара и липсата на квалифицирани кадри също бележат ръст в класацията на рисковете у нас.
В глобален контекст, недостигът на квалифицирана работна сила, посочен от 12% от участниците в допитването, се разглежда като по-нисък риск, в сравнение с 2023 г., падайки от осмо на десето място.
Бизнесът в Централна и Източна Европа, Обединеното кралство и Австралия обаче го определя като един от петте най-големи бизнес риска. IT специалистите и експертите по работа с данни се намират най-трудно, което прави този проблем критичен аспект в борбата срещу киберпрестъпността.

Големите корпорации и средните и малки предприятия са обединени в опасенията си от едни и същи рискове – всички те се тревожат най-вече за киберсигурността, прекъсването на бизнес дейността и природните бедствия.
Въпреки това, разликата в устойчивостта между големите и по-малките компании се увеличава, тъй като осъзнаването на риска сред по-големите организации нарасна след пандемията със забележим стремеж към подобряване на устойчивостта, се посочва още в доклада на Allianz.
За разлика от тях, на по-малките фирми често не им достигат време и ресурси, за да идентифицират и ефективно да се подготвят за по-широк набор от рискови сценарии. В резултат на това възстановяването след неочаквани инциденти им отнема повече време.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 41 минФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 1 часЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 1 часВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 1 часТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 1 часЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 3 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgЛевски отнесе солидна глоба след мача с Лудогорец, шампионите също не бяха пожалени
dsport.bgТрент обяви: Напускам Ливърпул!
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg