
На върха на света - сред девствени бели ледници и извисяващи се скали, цари тишина. Внезапно тя е „счупена“ от стълба, падаща от небето.
Милан Панди гледа към пейзажи, които малцина са виждали – до тях той стига, без да се катери или да размахва брадва за лед. Мъжът е пилот на дрон и работата му може да промени нещата на най-високата планина в света завинаги.
Стълбите, въжетата и кислородните бутилки, които Панди може да транспортира чрез дрон, за да помогне на шерпите в ледопада Кхумбу - ледник, разположен между базовия лагер и Лагер едно, вероятно биха могли да спасят животи в планината.
Специалисти шерпи, идващи от близките хълмове и планини, навигират и определят пътеката за катерачите на Еверест в продължение на седем десетилетия. Десетки са загубили живота си в този процес.
Панди от Airlift Technology - местна стартираща компания за картографиране с дронове, вярва, че неговият технически опит, съчетан с десетилетните знания на шерпите за планинарството, могат да направят по-безопасно достигането до „покрива на света“.
Базовият лагер се намира на височина от около 5 364 метра над морското равнище, а Лагер 1 на 6 065 метра. Разстоянието по въздух между двете точки е приблизително 2.8 км. На шерпите са необходими шест до седем часа за пътуването, а на дрон - около шест до седем минути.
Шерпът Мингма от експедиционната компания Imagine Nepal, която напътства катерачи от близо десетилетие, разбира нуждата от този вид помощ, когато губи трима свои приятели и планински водачи в лавина през 2023 г. Телата им не са извадени изпод снега.
"Те трябваше да се качват и слизат по планината двадесет пъти, за да проучат маршрута и след това да се върнат за оборудването. Чух, че използват дронове в Китай, за да помогнат с това на друга планина, така че си помислих "Защо не и тук?"
Приблизително по същото време Радж Бикрам, главен изпълнителен директор на Airlift Nepal, се свързва с община Кхумбу за 3D картографиране на връх Еверест с помощта на дронове, когато кметът на региона пита колко тегло могат да носят те.
През април 2024 г. с помощта на два дрона, дарени от китайската DJI и съвместно с Комитета за контрол на замърсяването Сагарматха (непалското име на Еверест), Airlift започва да експериментира. Бикрам разказва:
„В началото, тъй като това беше и първият ни път в базовия лагер на Еверест, не бяхме сигурни как дронът ще работи на тази височина и при тази температура“.
Видимостта и скоростта на вятъра са сред основните предизвикателства. Отнема месец, за да се проучи теренът.
През първата кампания за почистване на Airlift в Непал е използван дрон, който сваля около 500 кг боклук от Лагер едно до Базовия лагер. Това отнема повече от 40 полета: дронът може да носи около 30 кг, но се транспортират само около 20 кг наведнъж за по-сигурно.
За катераческия сезон на Еверест през 2025 г. Панди посочва, че Airlift Technology ще помогне на шерпите да транспортират оборудване преди старта му, след което ще съберат боклука.
Шерпите указват посоката, в която трябва да вървят, след което Панди първо пуска малък дрон, за да се ориентира по пътеката. След това шерпите правят това, което винаги са правили - изкачват се до несигурните ледопади или частите от ледник, които са най-трудни за навигация. Панди обяснява:
„След като открият къде имат нужда от стълба или въже, те ще ни изпратят координатите по уоки-токи, а ние ще изпратим оборудването“.
Дроновете могат да носят и животоспасяващо оборудване, като кислородни бутилки и лекарства.
Увеличаване на мащаба
В момента Airlift разполага с два дрона DJI, само един от които ще се експлоатира на Еверест тази година. Вторият е резервен и ако има нужда от повече полети, ще се обмисли включването му.
Едно от предизвикателствата са парите. Всеки дрон струва $70 000 още преди да е започнал работа. „В базовия лагер всичко е скъпо“, казва Бикрам.
"Тъй като няма електричество, имаме нужда от много гориво, за да заредим батериите. Разходите за действителното пристигане до лагера - за работна сила, настаняване и храна, са много."
За авиационния инженер Бикрам дроновете винаги са били страст. Той създава „Направи си сам дрон“ в Непал преди повече от десетилетие във времена, в които те почти не съществуват в страната.
Това се оказва жизненоважно за подпомагане на усилията за оказване на помощ по време на земетресението в Непал през 2015 г.
"Ние не само осигуряваме оборудване. Търсенето и спасяването е един от основните ни приоритети. Когато хората се отклонят от пътеката, ние можем да ги открием", добавя Панди.
Някои от шерпите се отказват от работа в опасните високи части на планината и вместо това се местят в чужбина в търсене на по-добра заетост и заплащане. Според Панди:
"Надяваме се, че нашите дронове действително ще направят тази професия по-безопасна и ще върнат повече хора към тази традиция на катерене. Това е, с което нашата страна е известна и без опита на шерпите никога няма да можем да се ориентираме по този терен“.

Зад фронтмена
28-годишният шерп Дава Джанзу е „фронтмен“ на Еверест в продължение на осем години. Екипът от шерпи се ръководи от старейшина, развил своя опит в навигацията, който определя пътеката, но фронтменът с неговата сила и младост е този, който пръв отива до ледопада.
„Този сезон има много сух лед, което прави много трудно поправянето на пътеки, а между тях има много ледени кули“, казва той.
Докато дроновете вече могат да се използват за определяне на ориентировъчен път, преди шерпите да потеглят, лошото време означава, че нещата непрекъснато се променят.
Джанзу допълва, че работата е рискована, но тъй като липсва друго препитание в района, той изкачва Еверест не от страст, а заради заплата. Дроновете намаляват времето и нивото на риска наполовина.
"Нашата работа е чувствителна на времето. Ако не поправим пътеките бързо, предстоящите експедиции ще бъдат забавени, така че носенето на оборудване от дроновете означава, че не е нужно да се връщаме обратно, само за да вземем стълба. При лошото време, на което станахме свидетели до момента през тази година, нямаше да поправим пътеката навреме, ако не беше тази помощ“.
Джанзу е единственият работещ в семейството. Той има съпруга и две дъщери.
„Това е приключенска работа и има много риск, така че ако има начин да я направим по-безопасна, го приветствам.“
Първата група алпинисти вече достигнаха базовия лагер. Сезонът е кратък, така че почти всеки ще опита изкачвания през април и май.
Използването на дрон „е част от еволюцията на катеренето“, казва Каролайн Огъл от базираната в Нова Зеландия Adventure Consultants, която е прекарала пет сезона в базовия лагер, управлявайки експедиции от това, което тя нарича „амфитеатърът на Еверест“.
"Технологиите са се развили, така че да направят катеренето по-безопасно. Смятам, че използването на дронове е част от тази естествена еволюция, особено в контекста на осигуряването на по-безопасни условия за работещите на голяма надморска височина".
Лиза Томпсън, която е изкачила Седемте върха – най-високия връх на всичките седем континента – и сега обучава катерачи чрез базираната в САЩ Alpine Athletics, се съгласява с Огъл и вижда дроновете като „добре дошла и отговорна еволюция“.
"Не вярвам, че тази иновация отнема от занаята или традицията на катеренето. Планината все още е планина. Предизвикателството все още е реално."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 3 часаПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 3 часаАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 3 часаВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 4 часаКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 4 часа6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 4 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgЛегенда се става с действия, не с думи
dsport.bgМачът, в който Александър-Арнолд не си спомня, че е играл
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg