
Поне една социална мрежа може да благодари на Илон Мъск за засилването на своята популярност. И тя не е Twitter.
След като главният изпълнителен директор на Tesla придоби Twitter за 44 милиарда долара, едно от първите му решения беше да съкрати почти половината от персонала на компанията, включително и онези, които отговарят за киберсигурността.
Другата спорна стъпка беше "значката" за автентичност, която трябваше да струва на потребителите по 8 долара на месец, но претърпя истинско фиаско още на старта.
Някои потребители на Twitter вече се стичат към Mastodon - алтернативна платформа за микроблогинг, създадена през 2016 г.
Германският софтуерен разработчик и основател на Mastodon Евгени Рочко отбеляза, че платформата е надхвърлила един милион активни потребители, като почти половината от тях са дошли само през последната седмица.
Mastodon е организация с нестопанска цел, която работи с отворен код - нещо, което може да бъде както предимство, така и пречка. Платформата работи на множество сървъри, като всички те са собственост на различни лица.
Когато за първи път се присъедините към безплатната услуга, трябва да изберете сървър, който е или отворен, или фокусиран върху определени групи от интереси, така че навигирането в платформата за намиране на потребители на различни сървъри може да бъде трудно.

От тази гледна точка, Mastodon не е платформа за глобална размяна на идеи и мнения, подобно на Twitter, а е по-скоро медиатор.
Освен това, всеки сървър на Mastodon идва с набор от правила за това кои публикации се изтриват или филтрират. Тези правила се определят от домакините и модераторите.
Сървърите могат да бъдат затворени по всяко време с решение на собственика, въпреки че Mastodon изисква от всички "хостове" да уведомят потребителите поне три месеца преди евентуалното спиране.
Платформата има оформление, наподобяващо това на Twitter, а също и сходни функции - вместо да "туитват", в Mastodon потребителите могат да „туутват“ (от англ. "toot") съобщенията си. Настройката обаче изглежда тромава и сложна, в сравнение с по-изчистения и прост дизайн на Twitter.
Една от причините за лавинообразно нарастващата популярност на Mastodon е фактът, че е безплатен и тъй като всичко е с отворен код, може и да си остане такъв. За разлика от Twitter, чийто нов собственик е доказан капиталист.
Другото важно уточнение, е че в Mastodon няма реклами. Така че фирмите, които се регистрират в платформата, ще могат да разчитат на същото присъствие като това на всеки друг потребител.
Друг начин да се присъедините към Mastodon е да станете самостоятелен "хост" или да създадете свой собствен сървър, обявявайки свои собствени правила за съдържание и модерация.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 3 часаПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 3 часаАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 3 часаВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 4 часаКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 4 часа6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 4 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgЛегенда се става с действия, не с думи
dsport.bgМачът, в който Александър-Арнолд не си спомня, че е играл
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg