
Листването на борсата през миналата седмица на базираната в Мумбай Cello World, произвеждаща най-различна кухненска посуда и принадлежности - от кутии за храна и бутилки за вода до кутии за съхранение и пластмасови мебели, създаде още един милиардер.
59-годишният Прадийп Ратод, председател и управляващ директор на компанията, влиза в клуба на най-богатите благодарение на 44-процентния си дял в Cello World, който вече се оценява на 1 млрд. долара.
Акциите на Cello World, която продава своите кухненски продукти под марката Cello, започнаха да се търгуват на 28% по-висока цена от постигнатите по време на IPO-то 648 рупии, а емисията беше презаписана 39 пъти.
Според Дийпак Джасани от борсовия посредник HDFC Securities, успехът на това листване се дължи на “подобрените нагласи на пазара към компании със средна пазарна капитализация и подходящия момент за осъществяването му.”
Индийците се готвеха да отбележат фестивала на светлината Дивали, а “продажбите на потребителски стоки за дома скачат в този период,” казва Джасани.
Приходите на Cello World, която произвежда най-различни пластмасови, стъклени и порцеланови продукти, скачат със 70% през последните две години, достигайки 17.97 млрд. рупии (219 млн. долара) за финансовата година, приключила през март 2023 г.
Нетната печалба на компанията нараства с 58% за същия период до 2.8 млрд. рупии (35 млн. долара). Джасани също така допълва, че макар че цената на акциите от IPO-то не е била ниска, компанията се е харесала на инвеститорите заради широката си продуктова гама.

Благодарение на увеличаващата се средна класа на Индия, пазарът на потребителски стоки нараства с годишен общ темп от 6.9% от 2020 г. до 348 млрд. рупии (4.2 млрд. долара) до финансовата 2022 г.
Очаква се той да расте още по-бързо с 10.2% на година и да достигне 565 млрд. рупии (6.8 млрд. долара) до финансовата 2027 г., докато индийците обновяват своите кухни и ги пълнят с елегантни продукти.
Това е пренаселен пазар, на който Cello World се конкурира с добре познати марки, като Borosil, TTK, Milton и La Opala.
В допълнение към кухненските съдове и прибори, които съставляват близо две трети от общите приходи на компанията, Cello World продава още химикалки, канцеларски материали и пластмасови мебели, като последната категория допринася с 18% към приходите на компанията.
Cello World се надява да се възползва от увеличаващото търсене в страната на пластмасови мебели, като този пазар се очаква да нарасне до 270 млрд. рупии (3.3 млрд. долара) до финансовата 2027 г., в сравнение със 122 млрд. рупии (1.5 млрд. долара) за финансовата 2022 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg