
Диамантенато индустрия е под натиск, след като от началото на тази година държавите от Г-7 и Европейският съюз забраниха вноса на необработени диаманти, добивани в Русия. Руският добив е генерирал една трета от всички необработени диаменти през 2022 г.
На 3 януари ЕС добави руската държавна минна компания и нейния главен изпълнителен директор към санкционния списък, което е първата фаза от по-широка и всеобхватна схема за санкции.
През март 2024 г. Г-7 и ЕС ще забранят вноса и на руски скъпоценни камъни, които са шлифовани и полирани в чужбина. През септември ще се въведе и схема за сертифициране, за да се проверява къде са добивани диамантите.
Тези мерки допринасят за най-голямата промяна в диамантения бизнес от десетилетия насам, пише The Economist.
Защо обаче налагането на санкции на руската диамантена индустрия отне толкова много време и какво въздействие ще имат те?
Руските диамантени компании генерират около 4.5 млрд. долара приходи всяка година. Това не е кой знае колко, в сравнение с приходите от износа на петрол и газ на Русия, които, въпреки санкциите, достигнаха рекордните 384 млрд. долара през 2022 г.
Диамантените санкции са колкото символични, толкова и практически. Почти всички приходи на индустрията идват от огромните сибирски операции на държавната компания Alrosa.
Западните правителства я държат в полезрението си, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г. Но досега действията им имаха слабо въздействие.
Кимбърлийският процес (схема, създадена от ООН през 2003 г. за предотвратяване на търговията с т. нар. „кървави диаманти“, добивани във военни зони) не е достатъчно ефективен, тъй като работи с консенсус, което на практика означава, че Русия има право на вето.
САЩ и Великобритания забраниха вноса на руски необработени диаманти малко след началото на войната, но по-всеобхватните санкции бяха задържани от преговори.
Западните страни се опитваха да се споразумеят за работеща система, а търговците на диаманти в Антверпен - център на индустрията, лобираха пред белгийското правителство да забави прилагането на санкциите в ЕС, опасявайки се, че те ще навредят на бизнеса.
Междувременно, руските фирми биха могли да изпращат скъпоценни камъни за обработка и полиране в чужбина. 90% от световното предлагане се обработва в Индия, след което то съвсем законно може да бъде изнесено на Запад.
Последните финансови резултати на Alrosa от август 2023 г. показват силен ръст в продажбите.
Очаква се новите санкции да затворят тези “вратички”, блокирайки всички руски диаманти от пазарите на Г-7. През септември 2023 г., най-накрая удовлетворена от предложенията на ЕС, Белгия се отказа от възраженията си и участието на блока ще засили въздействието на санкциите.

Какви са предизвикателствата?
Западните санкции срещу руския петрол и газ, въведени по-рано по време на войната, имаха ограничено въздействие. Сложните вериги за доставки на диамантената индустрия ще направят ефективната забрана трудна за прилагане.
Камъните често се търгуват многократно, преди да бъдат продадени на бижутери, и в процеса диамантите от различни страни често се групират заедно и етикетират като такива със „смесен произход“.
Новата схема, в крайна сметка, ще изясни източника на всеки диамант, продаден в страните, прилагащи санкциите. Пол Зимниски, анализатор на диамантената индустрия в Ню Йорк, смята, че компаниите за обработка извън Г-7 ЕС ще имат най-тежки задължения.
Ако искат да продължат да търгуват и с руските добивни компании, и със Запада, те ще трябва да бъдат „много усърдни“. Вероятно ще трябва да се регистрират в строга система за проследяване, която може да бъде наблюдавана от трети страни.
Технологията може да помогне в този. Гемологичният институт на Съединените щати вписва микроскопични серийни номера върху шлифовани диаманти.
Израелската фирма Sarine пък използва 3D сканиране за създаване на цифрови модели. De Beers разполага със собствена схема за проследяване на най-ценните си камъни. Но нито една от тези системи не се използва широко.
Дори ако бъде измислен работещ механизъм, той ще струва скъпо и все още не е ясно дали тези разходи ще бъдат прехвърлени на потребителите.
Санкциите вероятно ще навредят и на Русия, но е малко вероятно да осакатят нейната индустрия. Тя ще се насочи към нарастващата си клиентска база в Китай и Индия, както направиха петролният и газовият сектори.
Все пак санкциите могат да имат косвена полза - да помогнат на Запада да ограничи търговията с “кървави диаманти”. Кимбърлийският процес до голяма степен спря бунтовническите групи, използващи скъпоценните камъни за финансиране на войни, но не успя да попречи на правителствата да направят същото.
Една система за проследяване би заобиколила схемата и влиянието на Русия върху нея. В бъдеще тя може да се използва и за скъпоценни камъни от други страни, а след време санкциите могат да осигурят безпрецедентно ниво на прозрачност на диамантената индустрия, пише още изданието.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg