
Разположена на върха на малък естествен хълм, сред бедняшките квартали на Сан Агустин, в Каракас, Венецуела, се намира великолепна сграда със спираловидна рампа, която се издига все по-високо, за да стигне до връх, увенчан с геодезичен купол.
Тя е проектирана от самия Ричард Бъкминстър Фулър, разказва Amusing Planet.
El Helicoide, или Helix, е една от най-важните реликви на модернисткото движение във Венецуела. Това трябва да е първият в света търговски център за шопинг от автомобила.
Колите трябва да се изкачат по дълга четири километра спираловидна рампа, да слязат от нея и да паркират директно пред магазините, които водачът и пътниците искат да посетят.
Има място за повече от триста магазина, като сградата е планирано да включва петзвезден хотел, киносалон със седем екрана, изложбени зали, фитнес зала, басейн, зала за боулинг, детска зона и много други.
Проектът е замислен в края на 50-те години на миналия век от архитектите Педро Нойбергер, Дирк Борнхорст и Хорхе Ромеро Гутиерес за венецуелския диктатор и президент Маркос Перес Хименес.
Когато е изложен в Музея за модерно изкуство в Ню Йорк, той е приветстван от всички като триумф на модернистичния дизайн. Чилийският поет Пабло Неруда, носител на Нобелова награда, го обявява за „едно от най-изящните творения, изникнали в съзнанието на един архитект“, а Салвадор Дали предлага да украси вътрешността.

Сградата е почти завършена, когато диктатурата на Перес Хименес се срива и архитектите губят финансиране. Новото правителство не проявява интерес към завършването на проекта поради връзката му с бившия диктатор.
През 1961 г. - една година преди той да бъде финализиран, строителството е спряно. През 1975 г., след дълъг процес на банкрут, сградата става държавна собственост.
Първите бездомници започват да се настаняват в неяпрез 1979 г. Те са предимно жертви на скорошно свлачище. Но само за три години броят на незаконно обитаващи сградата нараства до повече от десет хиляди и Helix се превръща в леговище за трафик на наркотици и секс.
През 1982 г. бездомниците са изгонени и е решено сградата да се превърне в Музей на историята и антропологията. Това, разбира се, така и не се случва. Вместо това през 1984 г. тя е превзета от венецуелската разузнавателна полиция и превърната в нейн щаб.
Безбройните стаи, първоначално предназначени за излагане и продажба на продукти, се превръщат в килии за задържане, разпити, изтезания и други.
Инсталирано е високотехнологично оборудване за наблюдение, а служителите са доволни, че могат да стигат с колите си до офисите, като Джеймс Бонд. Има политически затворници и мъчения, а специални екипи спират всеки, който прави снимки на Helix от околните магистрали.
Според доклад, публикуван от неправителствена организация, има 145 случая на изтезания и жестоко, нечовешко и унизително отношение, извършени от правителството на Венецуела само от януари 2014 г. до юни 2016 г.
През 2012 г. Междуамериканският съд по правата на човека проучва съоръженията в Helicoide и стига до заключението, че не са подходящи за затвор. Въпреки това в сградата и до днес все още са държани затворници, а избягалите от нея разказват истории за ужаси и нарушаване на човешките права.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg