
86-годишният Франсоа Пино е свързан с някои от най-големите марки в модната индустрия.
Като собственик на френската луксозна група Kering, той и семейството му ръководят над 10 луксозни марки, в това число Gucci, Balenciaga и Yves Saint Laurent.
Пино е роден през 1936 г. в Бретан, Франция. По време на нацистката окупация той е на 7 години и носи храна на войниците от Съюзническите сили, скрити в близост до дома на неговото семейство.
По някои данни германците веднъж пребиват Пино и неговия баща, за да ги накарат да говорят, но въпреки че е дете, той не издава местоположението им.
Пино посещава училище в Рен, Франция, но съучениците му го тормозят заради провинциалния му акцент, поради което той прекъсва образованието си на 16-годишна възраст, за да започне работа в дърводобивната фирма на баща си.

В началото на 60-те години на миналия век Пино взема назаем 100 000 франка от своето семейство и от банката, за да основе първата си компания Les Établissements Francois Pinault, която търгува с дървесен материал.
До началото на 70-те години той започва да гради империя, изкупувайки малки дърводобивни компании.
В началото на 90-те години Пино започва да гледа отвъд бизнеса с дървесни материали. Той прдобива френския универсален магазин Printemps в спорна сделка, която го прави популярен, след което добавя и винарна към портфейла си със закупуването на Chateau Latour.
През 1994 г. компанията променя името си на Pinault Printemps Redoute, или PPR, след като придобива La Redoute - френска компания за търговия на дребно.
В средата на 90-те Пино правя няколко неуспешни опита да навлезе на пазара на финансови услуги. До края на десетилетието обаче той е насочил погледа си към пазара на луксозни стоки, като първо придобива аукционната къща Christie's за 1.2 млрд. долара, а след това закупува 42-процентен дял в модна къща Gucci.
Придобиването на Gucci обаче поражда продължила близо 2.5 години битка с друг милиардер – Бернар Арно, главен изпълнителен директор на конгломерата за луксозни стоки LVMH, който също притежава дял в компанията.
LVMH, в крайна сметка, продава дела си в Gucci на PPR за 2 млрд. долара.

Междувременно, Gucci придобива луксозната марка Yves Saint Laurent, с което Пино допълнително засилва позициите си в сектора на луксозните стоки.
Малко след това следва придобиването на бижутерската компания Boucheron и на модните къщи Bottega Veneta и Balenciaga, както и партньорство с модната марка Alexander McQueen.
Междувременно, едно от трите деца на Пино - Франсоа-Анри Пино, е подготвяно да оглави бизнеса. До 2005 г. по-младият Пино вече е главен изпълнителен директор на PPR.
Под неговото управление компанията продължава да придобива марки, проявявайки интерес най-вече към луксозни модни къщи. През 2013 г. компанията е преименувана на Kering, като носи това име и до днес.
През 2018 г. Kering отдели спортната марка Puma, с което финализира трансформацията си в група за луксозни марки.
Синът на Пино е активен член на модната общност, като редовно присъства на модни ревюта със своята съпруга, актрисата Салма Хайек. Двамата сключват брак през 2009 г. и имат една дъщеря.

Чрез своята инвестиционна компания Groupe Artemis, Пино притежава и футболния клуб Рен.
Когато по-възрастният Пино отстъпва управлението на PPR, той насочва вниманието си към своята основна страст - изкуството. Освен че притежава аукционна къща Christie's, Пино е считан за един от най-големите частни колекционери на предмети на изкуството в света.
Колекцията на Пино е от 2 000 предмета на изкуството, включва творби на Пийт Мондриан, Жоан Миро, Джаксън Полак, Марк Ротко и Роберт Раушенберг. Чрез своята фондация той притежава две галерии във Венеция.
През 2016 г., след терористичните нападения в Париж, Пино обявява плановете си да построи музей. Галерията, в която има над 3 000 творби на съвременното изкуство, отваря през 2021 г.
Пино е женен за съпругата си Маривон Пино от 1970 г. Освен Франсоа-Анри, двойката има и две други деца.
През 2018 г. те навлизат в бизнеса с луксозни круизни пътувания и яхти, закупувайки круизната компания Ponant по предложение на Маривон, информира Bloomberg.
Семейство Пино притежава няколко къщи, в това число и имение в Лондон, а през 2013 г. плаща 16.5 млн. долара за имот в Бел Еър, който е собственост на покойния фризьор Видал Сасун.
Когато катедралата Нотр Дам се запалва през 2019 г., по-младият Пино обявява, че семейството му ще дари 100 млн. евро за възстановяването й.
Днес Франсоа Пино е 32-ият най-богат човек в света с лично състояние, оценявано на 35.7 млрд. долара.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 6 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 7 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg