
Голяма част от милионерите по света влагат парите си в различни активи, но 90% от тях притежават имоти в своите портфейли.
В случай че не разполагаме със стотици хиляди левове свободни парични средства, можем да ползваме и банково финансиране за покупка на имот.
Има обаче и друг начин да влагаме средства в такива активи. Това са набиращите все по-голяма популярност платформи за недвижими имоти.
Чрез тях инвеститори набират средства за строителството на обект, като често сумите идват от стотици и дори хиляди различни лица. Другата опция е набирането на средства за закупуването на имот, който на по-късен етап се отдава под наем.

Кои са важните неща, които трябва да следите при вложения в подобен вид платформи? Какви грешки да избягвате?
Ще ви представим пет от най-популярните платформи в Европа, които предлагат множество инвестиции в различни проекти в Австрия, Германия, Испания, Португалия, Полша, Норвегия, Литва, Латвия, Естония, Румъния и други европейски държави.
Минимални инвестиции и риск
Платформите за споделено (групово) финансиране дават възможност на малки инвеститори да влагат пари в различни имотни проекти. Много често минималната сума за това е 50 или 100 евро.
Част от платформите предоставят рейтинг на проектите. Тези с рейтинг А са с най-нисък риск и често са с ниско ниво на LTV (loan-to-value, или сумата на заема спрямо стойнотта на имоти). По-висок риск има при проектите, обозначени с рейтинг B или C.
Инвеститорите биват защитени с ипотека върху имота, а вторичният пазар ни позволя да продадем инвестицията си в случай на необходимост от средства. Доходността, която можем да генерираме от тези платформи, е поне два пъти по-висока от тази, която бихме получили при отдаването на собствен имот под наем.
Предлаганите лихви варират от 5-7% за страните от Западна Европа до 12-15% на годишна база за Прибалтийските държави и страните от ЦИЕ.
Популярните платформи
Crowdestate
Над 65 000 инвеститори в момента ползват естонската платформа. През нея финансиране са набрали 610 проекта за над 126 млн. евро. Средната доходност на вече приключилите проекти възлиза на 9.43%. Повечето настоящи проекти предлагат доходност между 12 и 16%.
Reinvest24
През платформата до момента са финансирани проекти за 35 млн. евро, от които близо половината вече са върнати към инвеститорите. Средната продължителност на инвестициите е 10 месеца, а доходността е 15.11% на годишна база.
През Reinvest24 в момента инвестират над 23 хил. инвеститора, като средният размер на портфиото е 4 555 евро. Интересно е да се отбележи, че инвеститорите от България са третата най-голяма група, след Естония и Германия.
Estateguru
Още една естонска компания, която до момента е финансирала проекти за близо 700 млн. евро.
Доходността на вложителите на годишна база е 10.83%, което представлява една добра възможност за генериране на пасивен доход. Чрез платформата можете да започнете да инвестирате в имоти с минималната сума от 50 евро.
Inrento
До момента платформата е набрала финансиране за близо 19 млн. евро. Активни към момента са 3760 инвеститори.
Най-често тя набира средства за купуването на жилища, които се отдават под наем. Inrento осигурява както годишна доходност, така и капиталова печалба от инвестициите.

Други
Австрийската Rendity, френската Raizers, щатските Crowdstreet и Peerstreet, нидерландската Max Crowdfund, испанските Urbanitae и Inveslar са други популярни опции.
Част от тях обаче имат по-високи минимални изисквания за инвестиции, като същевременно предлагат и по-ниска доходност на годишна база.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Антон Андонов, ЕРА: От 1 януари всяка продажба на имот изисква сертификат за енергийна ефективност или има глоба
- Най-добрите държави за инвестиции в имоти в Европа през 2025 г. Къде е България?
- Изоставен небостъргач, някога най-висок в света, отново се строи
- Нестандартна инвестиция: Бункер на НАТО се продава за 375 000 евро
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 8 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 9 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg