
В картина от 1675 г. английският крал Чарлз II стои на тераса, докато кралският градинар е коленичил пред него, предлагайки му любопитен подарък.
Това е един от най-желаните артикули на епохата, представляващ върховен лукс и престиж. Внесен от далечна земя, той е сред първите по рода си, направили пътуването от Новия свят до Великобритания.
Това е ананасът.
Днес екзотичният плод едва ли би се класирал като подходящ подарък за кралски особи. Но през онези години ананасите са в началото на исторически процес, по време на който се превръщат - особено във Великобритания – в символ на богатство и разкош, различен от всеки друг.
Ананасите все още красят върховете на западните кули на катедралата Сейнт Пол - една от най-емблематичните забележителности на Лондон.
Картината, поръчана от самия крал и приписвана на неговия придворен художник Хендрик Данкертс, се смята, че отбелязва отглеждането на първия ананас в Англия. Това обаче се случва по-късно.
„Ананасът, който е даден на Чарлз II, е изпратен от Барбадос“, казва Франческа Боман, автор на книгата „Ананасът: Кралят на плодовете“, за CNN.
Летописецът на краля Джон Ивлин отбелязва момента, в който Чарлз II за първи път опитва плода на банкет, организиран за френския посланик през 1668 г. В тази обстановка самата гледка на люспестия продукт е посрещната с въздишки на удивление.
„Ананасите бяха много търсени от самото начало, защото изследователите, натъкнали се на тях в Новия свят, ги описваха възторжено, възхищавайки се колко са вкусни“, казва Боман.
Популярността им се простира до Британска Северна Америка, където младият Джордж Вашингтон е сред почитателите на плода.
Тъй като ананасите не се споменават в Библията или в стари текстове от Гърция и Рим, те не носят съществуващ резонанс. Следователно англичаните могат да им наложат какъвто резонанс пожелаят, превръщайки ги в кралете на плодовете.

Домашен деликатес
Ананасите се нуждаят от много високи температури, за да растат, а узряването им отнема години. Въпреки това, след като се утвърждават като най-желаните плодове, британците започват да ги култивират и в страната си.
„Въпреки факта, че това очевидно е глупав проект, тъй като Англия и Шотландия имат студен и дъждовен климат, през 1770 г. всеки от висшите ешелони на обществото е отглеждал свои собствени ананаси“, посочва Боман.
Процесът обаче е изпълнен с трудности и големи разходи. Изисква се изграждането на специални оранжерии, които трябва да осигурят отопление на растенията отдолу, използвайки печки със сериозен риск от пожар.
„Да отгледаш дори един ананас е огромно постижение, с което хората се хвалят дълго време,“ разказва Боман.
Разходите за строителство и отопление, както и времето, необходимо за узряване на плодовете, водят до цена от 80 паунда за един ананас, което възлиза на колосалните 15 000 долара в днешни пари. На същата цена е нов дилижанс с коне.
За отглеждането на ананасите се наема специален градинар, който спи сред растенията, гарантирайки, че те няма да избухнат в пламъци по погрешка. Това е начин да се демонстрира богатство и плодът бързо се превръща в символ на социален статус.

Ананаси под наем
Въпреки че плодът е особено популярен сред елита във Великобритания, той рядко се яде.
„Ако сте много богати и имате наистина невероятен градинар, първото нещо, което бихте искали да направите, е да изпратите на приятел ананас“, според Боман.
„Той ще бъде изложен на масата в трапезарията като символ на статус и ще стои там, докато започне да гние. Защо, за бога, ще ядете ананас? Би било като да изядеш чанта на Gucci,“ допълва тя.
Шансът да бъдеш видян с плодовете е толкова ценен, че има случаи на наемане на ананаси, при които плод се заема за няколко часа, за да бъде занесен на парти, след което се връща.
В крайна сметка, ананасът започва да присъства във всякакви дизайни, включително архитектурни творения.
Най-популярната форма на представяне е каменен ананас върху стълб на порта. Това е често срещан символ на благородство около 1770-те и 1780-те години, начин да се маркира границата на собственост по много публичен начин.
Много от тези ананаси все още се намират на порти в цяла Великобритания, както и на някои забележителни сгради, свързани с кралски особи, като имението Дънмор парк близо до Стърлинг в Шотландия - бивша резиденция на графовете на Дънмор, построена през 1761 г.
То включва висок 16 метра ананас, извисяващ се над околностите. Друг забележителен пример е ананасът, украсяващ горната част на трофея, печелен от мъжете на сингъл в тенис турнира Уимбълдън.
Когато екзотичният деликатес започва да се внася в големи количества от около 1820 г., статутът му на върховен лукс е опетнен. „До 1850 г. 200 000 ананаса годишно се разтоварват на доковете на Лондон“, казва Боман. „По-късно през века те наистина стават повсеместни.“
Това обаче все още не е достатъчно, за да се срине желанието на местните да притежават ананаси.
Фактът се потвърждава от пасаж в „Дейвид Копърфийлд“ на Чарлз Дикенс, написана през 1850 г. В книгата Дейвид казва, че когато има пари, си купува кафе и хляб, но когато няма, се разхожда чак до Ковънт Гардън и „се взира в ананасите“.
„За момче като Дейвид Копърфийлд през 1850 г.“, казва Боман, „един ананас все още е поглед към свят на невъобразимо богатство.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg