
Столичният бул. „Витоша” отстъпва с четири позиции в класацията на най-скъпите търговски улици в Европа, като през тази година се нарежда на 51-во място от 57 улици, сочи традиционното проучване Main Streets across the World на консултантската компания Cushman & Wakefield.
Година по-рано основната търговска улица в София заемаше 47-ма позиция.
Средният месечен наем на търговските обекти на бул. „Витоша“ възлиза на 54 евро на кв. м. През последната година увеличението е с 4% в местна валута, докато спадът, в сравнение с предпандемичните нива, е от 7%.
В Европа
Първото място в Европа е за миланската Виа Монтенаполеоне, където средното ниво на месечните наеми е 1 500 евро за кв. м. Челната тройка се оформя от лондонската Ню Бонд Стрийт (1 242 евро/кв. м) и Виа Кондоти в Рим (1 208 евро/кв. м).
Най-достъпната търговска улица в Европа, според класацията на Cushman & Wakefield, е „Македония“ в Скопие, където средният наем възлиза на 28 евро/кв. м.
В световен мащаб
Пето авеню в Ню Йорк запазва позицията си на най-скъпа търговската улица със среден месечен наем от 1 698 евро/кв. м, което представлява повишение с 14% спрямо предпандемичните нива.
Освен че оглавява класацията в Европа, миланска Виа Монтенаполеоне се изкачва и до второто място в световната класация, изпреварвайки Тсим Ша Тсуи в Хонконг (1 268 евро/кв. м).

Три от петте най-скъпи търговски улици в света се намират в Европа и това са Виа Монтенаполеоне (2), Ню Бонд Стрийт (4) и парижката Шанз-Елизе (5).
Старият континент може да се похвали и с пет от десетте най-скъпи търговски улици в света, като в челната десетка влизат още Банхофщрасе в Цюрих и Колмаркт във Виена.
Наемите растат
Най-голям скок в класацията през изминалата година отбелязва улица Истиклял в Истанбул, която се изкачва от 31-во на 20-о място вследствие на високата инфлация в южната ни съседка, която доведе до увеличаване на наемите над два пъти в този период.
През 2023 г. стойностите на наемите при първокласните търговски площи в световен мащаб продължават да се възстановяват и нарастват с средно 4.8% на годишна база в местна валута.
Най-голям ръст е отчетен в Азиатско-тихоокеанския регион, където увеличението е средно 5.9%, докато в Европа средният ръст е 4.2%, а в Северна и Южна Америка - 5.2%.
Въпреки сравнително силния растеж през последната година, на повечето места увеличението на наемите не отговаря на пиковите нива на инфлацията, се казва още в доклада.
Нещо повече, наемите на близо 60% от пазарите в световен мащаб остават под предпандемичните нива. Това е най-ясно изразено в Европа, където наемите на 70% от пазарите са под нивата отпреди пандемията.
За сравнение, в САЩ наемите на едва 31% от пазарите са под нивата преди пандемията, а 69% вече ги надхвърлят.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 9 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 10 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg