• В края на юни Обединените арабски емирства ще въведат в експлоатация първата си пътническа железопътна мрежа.
  • Първоначално тя ще свърже Абу Даби с Фуджейра, а през следващите месеци ще бъдат включени и други ключови градове като Дубай.
  • Проектът се реализира от националния оператор Etihad Rail, чиято инфраструктура досега се използваше единствено за превоз на товари.

Обединени арабски емирства (ОАЕ) ще въведат в експлоатация първия си пътнически влак в края на месеца, като през следващите месеци се очаква новата железница да свърже основните градове в страната.

Това съобщи Франс прес, като се позова на официалната новинарска агенция на емирствата УАМ.

Предстои разширение

Новата жп гара в Абу Даби беше открита от престолонаследника шейх Халед бин Мохамед бин Зайед, с което той отбеляза „предстоящото пускане на националната пътническа железопътна мрежа“, съобщи БТА.

На 30 юни ще бъде открита железопътната линията между Абу Даби и Фуджейра, на източното крайбрежие на ОАЕ, като цената на билет в икономична класа ще струва 55 дирхама (около 15 долара).

Най-големият град в страната - Дубай, ще бъде включен в железопътната мрежа от 30 септември, а основната гара в съседното емирство Шарджа ще отвори врати през март 2027 г.

Първият етап на проекта, реализиран от оператора на националната железопътна мрежа на ОАЕ „Етихад Рейл“ (Etihad Rail), предвижда обслужването на общо шест дестинации, а впоследствие ще бъдат изготвени проучвания за разширяване на мрежата към останалите емирства.

Досега железопътната инфраструктура на „Етихад Рейл“ се използваше единствено за превоз на товари, посочва АФП.

История на провали

През 2016 г. властите обявиха проект за свръхскоростна система тип „хиперлууп“ (hyperloop - амбициозна транспортна инициатива, която бе замислена като високоскоростен транспорт от ново поколение), която трябваше да свърже Дубай и Абу Даби, но тя остана нереализирана.

Първоначално железопътната мрежа на ОАЕ трябваше да стане част от по-широка регионална система, свързваща шестте арабски държави от Персийския залив, но проектът не се осъществи.

През 2022 г. ОАЕ и Оман подписаха споразумение на стойност 3 млрд. долара за изграждането на железопътна връзка между пристанището в град Сохар с Абу Даби, която е завършена на 40 на сто, по данни на властите в ОАЕ.

Междувременно Саудитска Арабия и Катар също обявиха планове за високоскоростна железопътна линия между столиците си, допълва АФП.