
Yandex NV е сключила сделка на стойност 475 млрд. рубли (5.21 млрд. долара) за продажбата на т. нар. "руски Google" на група местни инвеститори, което представлява най-голямото корпоративно изтегляне от Русия, откакто Москва нахлу в Украйна преди близо две години.
Съгласно проектираната от Кремъл сделка, най-големият руски технологичен играч ще има изцяло руски собственици, в това число и фонд, притежаван от петролния гигант Лукойл, което ще бетонира излизането на Яндекс от западните технологични кръгове.
Считана някога за една от малкото руски компании с потенциал да се превърнат в глобален бизнес, търгуваната на Nasdaq Yandex NV разработи водещи онлайн услуги, в това число търсачка, реклама и споделени пътувания в Русия.
Нейният съосновател Аркадий Волож, който се мести от Русия в Израел през 2014 г., определи руската инвазия в Украйна като "варварска" през август, което накара Кремъл да окаже натиск за национализация, пише Reuters, позовавайки се на запознати източници.
В крайна сметка обаче, опасенията от изтичане на мозъци в технологичната сфера оставиха тази перспектива настрана и доведоха до сложна сделка, съгласно която бизнеси на Yandex, които допринасят с над 95% от приходите на компанията, ще останат в Русия и ще бъдат под руски контрол.
Кремъл, който приветства сделката, участва в преговорите с Яндекс от около 18 месеца в опит за отделяне на руските бизнеси от нидерландската компания майка Yandex NV.
Яндекс винаги се е опитвала да се представи като свободна от влиянието на Кремъл - задача, която ставаше все по-предизвикателна с превръщането на компанията в такъв стратегически национален актив.

Сделката определя пазарната капитализация на компанията на 10.2 млрд. долара, въз основа на тримесечната среднопретеглена стойност на акциите ѝ на Московската фондова борса. В края на 2021 г., преди руската инвазия в Украйна, пазарната й стойност беше доближила 30 млрд. долара.
Продажната цена отразява "задължителната отстъпка с най-малко 50% от 'справедливата стойност'", заявиха от Yandex NV. Руското правителство трябва да одобрява сделките, които включват продажбите на чуждестранни активи и настоява за отстъпка от най-малко 50%.
Близо 88% от структурата на собственост на Яндекс в момента е free-float (свободен обем ценни книжа), като много западни фондове са сред акционерите в нея.
От Yandex NV заявиха, че сделката ще включва парични еквиваленти на стойност най-малко 230 млрд. рубли (2.52 млрд. долара) и до около 176 млн. акции на Yandex NV от Клас A.
"Паричната част от сделката ще бъде платена в китайски юани извън Русия," казват още от компанията, допълвайки, че ще спрат да използват марката Yandex след финализирането ѝ.

Извънредни обстоятелства
Купувачът - Consortium.First, е новосъздаден инвестиционен фонд, управляван от Solid Management. Той се ръководи от членове на висшия мениджърски екип на Яндекс в Русия и има подкрепата на четирима финансови инвеститори, сред които Argonaut - инвестиционен фонд, чийто краен собственик е Лукойл.
Три други компании - Infinity Management, IT.Elaboration и Meridian-Servis, собственост на Александър Чачава, Павел Прас и Александър Рязанов, респективно, също са сред купувачите.
От Yandex NV уточняват, че нито един от членовете на консорциума не е обект на санкции от страна на САЩ, ЕС, Великобритания или Швейцария. Това изискване е изключило от евентуална сделка други потенциални руски купувачи, според източник на Reuters.
Продажбата, която първо трябва да получи одобрението на акционерите и регулаторните органи, се очаква да бъде финализирана на два етапа. Първият от тях би трябвало да приключи през първото полугодие на 2024 г., а вторият в рамките на седем седмици след това.
Yandex NV планира да отпише акциите си от клас А от Московската фондова борса, което се очаква да се случи, след като Яндекс получи нова публична регистрация.
Джон Бойнтън, председател на борда на директорите на Yandex NV, заяви, че екипът е намерил най-доброто възможно решение за акционерите и потребителите на услугите на компанията при тези "извънредни обстоятелства".
Yandex NV ще запази портфейл от четири компании в ранен етап на развитие в областта на облачните технологии, обработката на данни, автономното управление на автомобили и образователните технологии.
Компанията също така ще запази и център за данни във Финландия, както и "основния актив на интелектуална собственост" от 1 300 служители и преходни лицензи до 2024 г.
В писмо до служителите в Русия мениджърите на Яндекс казват, че основната задача е била да се избегне унищожаването на същността на компанията, подчертавайки, че тя ще остане независима.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
- Защо компании от ЕС и САЩ запазват правата си върху търговски марки в Русия?
- Chrome може да бъде продаден: Кои компании искат да купят най-използвания браузър в света?
- Историята на най-скъпия парцел в света, който струва 5 млрд. долара и пак се продаде (ВИДЕО)
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg