
Две от водещите компании за потребителски стоки в света - Danone и Nestle, обявиха, че ще забавят темповете на повишение на цените през 2024 г., след като поскъпването в последните две години накара потребители да търсят по-евтини алтернативи на основни стоки, като кисело мляко и кафе.
От Danone, която притежава марки, като водите Evian и Badoit и киселото мляко Activia, обаче предупредиха, че цените ще продължат да нарастват, изтъквайки като причина необходимостта от компенсиране на разходите за труд и транспорт.
Двете компании се присъединяват към британския си конкурент Unilever, която също заяви през този месец, че ръстът в цените ще започне да се забавя.
Индустрията на пакетираните стоки тормози купувачите с по-високи цени от повече от две години, изтъквайки като причини увеличението на производствените разходи, които започнаха с пандемията от COVID-19 и се изостриха с руската инвазия в Украйна.
Всичко - от слънчогледовото олио до товарните превози, поскъпна, което се отрази на глобалните вериги на доставки, подклаждайки продължителната криза с разходите на живот.
"Не сме виждали подобен скок в инфлацията от 1973-1974 г.," заяви главният изпълнителен директор на Nestle Марк Шнайдер. Швейцарската компания е най-големият производител на пакетирани храни в света.

Инвеститори и анализатори изразиха опасения, че компаниите вдигат цените прекалено много и препоръчаха да се фокусират повече върху маркетинга и иновациите, тъй като притесненията относно разходите за живот помагат на по-евтините собствени марки на търговците на дребно да крадат пазарен дял.
По-високите цени оказаха своето влияние върху способността на големите марки да се конкурират, а главният изпълнителен директор на Unilever Хайн Шумахер заяви по-рано през месеца, че "конкурентоспособността на компанията остава разочароваща".
През настоящото тримесечие обаче фирмите заявиха, че цените ще нарастват с много по-бавни темпове през 2024 г.
От Nestle очакват по-малък органичен растеж от около 4% през 2024 г. и "умерено увеличение" на маржа на търговската оперативна печалба. Този марж беше 17.3% през 2023 г., нараствайки с 40 базисни пункта в постоянна валута.
Главният изпълнителен директор на Danone Антоан дьо Сент-Африк беше по-премерен, като заяви, че "живеем в свят на забавяща се инфлация", но въпреки това все още има "волатилност".
"Очакваме да имаме ценови компонент в нашия растеж, който ще се различава по региони," каза Сент-Африк.
"Ще продължим да сме свидетели на инфлация през 2024 г. Бих казал, че тя ще се върне на нормални нива, с което имам предвид между 2.5 и 3%", заяви по-рано през месеца Шумахер от Unilever.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg