
Сръбските власти съобщават, че държавен служител е признал, че е фалшифицирал документ, разрешаващ събарянето на защитен обект в Белград, за да бъде заменен с хотел на Тръмп.
Проектът за хотел на стойност 500 милиона долара, свързан със семейство Тръмп в Сърбия, който трябва да бъде изграден на мястото на бомбардираното някога Министерство на отбраната, се сблъска с сериозно препятствие.
Според сръбските власти, ключов документ, на който се е основавала правителствената подкрепа за сделката, е бил фалшифициран.
Джаред Къшнър – зет на президента Тръмп – и неговите бизнес партньори планират изграждането на луксозен жилищен и търговски комплекс на мястото на отдавна изоставения обект, като в него трябва да се помещава Trump International Hotel – първият в Европа.
Ръководителят на сръбската агенция за опазване на културните паметници е признал пред властите, че е фалшифицирал официален документ, който позволява разрушаването на сградата на някогашното Министерство на отбраната на Югославия в Белград и замяната ѝ с хотел на Тръмп.
Проектът беше одобрен предварително от сръбското правителство още преди официално да бъде отменен статутът на сградата като културна ценност. Тази сграда беше тежко повредена по време на бомбардировките на НАТО през 1999 г.

Признание за фалшификация
Според сръбските власти, директорът на института за културно наследство – Горан Васич, е съчинил експертно становище, с което се оправдава отнемането на културния статут на обекта.
„Васич е фалшифицирал предложение за решение за отмяна на статут на културна ценност,“ се казва в изявление на прокуратурата за организирана престъпност. „Той е причинил щета на културното наследство на Република Сърбия.“
Фалшивият документ е послужил като юридическа основа за вдигане на защитата върху комплекса. Васич, който е и.д. директор на института от юни месец, сега е изправен пред обвинения за злоупотреба с длъжност и фалшификация на официални документи.

Реакцията на Къшнър
Компанията на Джаред Къшнър – Affinity Partners – заяви, че не е имала никаква роля в прегледа на културния статут на обекта. Строителни дейности все още не са започнали, а бъдещето на проекта остава неясно.
„Днес научихме от медийни публикации, че бивш сръбски държавен служител, който няма връзка с нашата компания, вероятно е фалшифицирал документи, свързани с културния статут на проекта в Белград,“ се казва в изявлението. „Ще разгледаме случая и ще решим как да продължим.“
Обществена съпротива и протести
Перспективата историческият комплекс да бъде разрушен и заменен с луксозен хотел, свързан с американския президент, предизвика обществено възмущение в Сърбия.
Опозиционни политици в сръбския парламент посочват признанието за фалшифицирания документ като доказателство, че семействата Тръмп и Къшнър са получили специално отношение.
„Всичко това се прави, за да се отвори място за Тръмповците,“ заяви Драган Йонич, депутат и водеща фигура в протестите срещу проекта.
Според плановете, земята трябва да бъде отдадена под наем за 99 години на Къшнър и партньорите му. Това би бил първият съвместен проект между семействата Тръмп и Къшнър.
„Сърбия е една от най-бързо развиващите се страни в Европа и за нас е чест да сме тук,“ заяви Ерик Тръмп през януари. „Ще бъде забавно да съберем отново семейството.“
Протести и политически контекст
В Белград вече се проведоха няколко протеста срещу разрушаването на обекта. Последният беше през март - на 26-ата годишнина от бомбардировките на НАТО.
Тези протести са част от по-широко студентско движение, започнало през ноември след срутване на бетонен навес на гара в Нови Сад, при което загинаха 16 души. Опозицията обвинява правителството в корупция и некачествени обществени поръчки.
Доналд Тръмп-младши посети Сърбия два пъти през последните месеци, за да покаже подкрепата си за президента Александър Вучич, чиято администрация бързо одобри проекта. Тези визити засилиха позицията на Вучич на фона на исканията за оставка.
Министърът на финансите Синиша Мали, част от екипа на Вучич, заяви в четвъртък, че тече разследване относно премахването на културния статут на сградите. „Не мога да коментирам въпрос, който е под юрисдикцията на прокуратурата,“ каза той. „Ще разберем какво и как се е случило.“

Етични въпроси и международни сделки
Проектът в Сърбия е само един от няколко международни бизнес начинания на семейство Тръмп. Сред тях са ангажимент за 2 милиарда долара от ОАЕ за криптовалутна компания на семейството и луксозни имотни проекти в Катар и Оман.
Юристи, специализирани в етика, включително бивши съветници на президенти от двете партии, предупреждават, че участието на чужди правителства в подобни сделки създава впечатление за корупция или поне специално третиране.
„Това създава усещане – ако не и реалност – че външната политика на САЩ се влияе от бизнес интересите на президента и семейството му,“ казва Ричард Пейнтър, бивш главен етичен съветник в Белия дом при Джордж Буш.
„Изключително опасно е президент да има толкова широкообхватни бизнес интереси по света.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Стотици културни обекти у нас с вход свободен за Европейската нощ на музеите
преди 7 часа$13.6 млн.: Продадоха най-скъпата картина на жива жена художник
преди 8 часаХиляди сериозни пукнатини: Собственици на апартаменти в луксозен небостъргач в Ню Йорк съдят предприемачите
преди 9 часаКои са най-богатите британци през 2025 г.?
преди 9 часаКак се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
преди 10 часаПърво тримесечие: Доходите на домакинствата растат по-бързо от разходите
преди 10 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgСалах останал разочарован от действие на феновете на Ливърпул
dsport.bgКултово: треньор от Втора лига получи агне в знак на признателност
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg