
Преди повече от четвърт век двама докторанти стигат до идеята да създадат прототип на голяма онлайн търсачка. Техният проект прераства в Google - най-популярната търсачка в интернет. Днес тя празнува своя 25-и рожден ден.
Когато 22-годишният Лари Пейдж и 21-годишният Сергей Брин се срещат за първи път във факултета по компютърни науки на Станфордския университет, те имат различия на практика по всеки въпрос.
Пейдж точно е пристигнал в Станфорд за докторантура по компютърни науки, след като се е дипломирал от Мичиганския университет, а Брин, който също следва докторантура, трябва да го запознае с университета.
В годините между 1995 и 1996 г. Пейдж и Брин развиват сътрудничество, което променя курса на историята. Разработеният от тях алгоритъм BackRub претърсва мрежата, за да обхване математическата й йерархия и класира уебстраниците по броя на реномираните линкове, насочени към тях.
Името Google идва от математическия термин googol, който представлява числото 1 със 100 нули.
Google.com
Пейдж и Брин регистрират домейн за своята търсачка на 15 септември 1997 г. Преди това тя използва почти цялата мрежа на Станфордския университет. Новото име на домейна е Google.com.
Анди Бехтолшайм, съосновател на Sun Microsystems, написва чек за 100 000 долара на Google, която по това време все още не е регистрирана като компания. Пейдж и Брин я регистрират в Калифорния на 4 септември и откриват фирмена банкова сметка, за да използват чека на Бехтолшайм.
Гаражът на Сюзан Войчицки в Калифорния се превръща в седалище на компанията. На следващата година Войчицки става мениджър маркетинг на Google, а впоследствие заема поста главен изпълнителен директор на YouTube в периода 2014 – 2023 г. (Войчицки напусна поста през февруари 2023 г., а през тази година почина на 56 годишна възраст).
От там Google започва своя астрономически възход, за да се превърне в една от най-влиятелните технологични компании в света.

Гаражът впоследствие е закупен от Google и напълнен със сладки лакомства и лава лампи, което го превръща в емблематична част от историята на компанията.
Google в момента предлага не само своята онлайн търсачка, като продуктите й варират от базиран на облака софтуер за повишаване на продуктивността, като Docs, Sheets и Slides, до производство на смартфоните Pixel.
Компанията има значителен принос към софтуерните технологии и изследванията в областта на изкуствения интелект и неговото развитие. IT гигантът направи голям пробив в сферата на квантовите компютри.
Gmail
Услугата за електронна поща на Google – Gmail, стартира на 1 април 2004 г. Изявлението е формулирано така, че мнозина първоначално го вземат за първоаприлска шега. Оказва се обаче, че всичко е реално и се слага началото на услуга, която днес обслужва ежедневно милиони по цял свят.
Google рядко има технически проблеми, но когато това се случи, то се усеща в глобален мащаб. По време на кратко 5-минутно прекъсване на 16 август 2013 г. всички услуги на компанията спират.
В резултат на това е отчетен 40-процентен спад в глобалния интернет трафик. Този инцидент подчертава колко зависими сме от услугите на Google - от онлайн търсачака до Gmail и всичко останало.
Търсене на изображения
Популярната днес зелена рокля на Versace, с която Дженифър Лопес се появява на церемонията по връчването на наградите Грами през 2000 г., не само влиза в медийните заглавия, но и води до създаването на най-популярния онлайн инструмент за търсене на изображения.
Роклята става най-популярното нещо, което хората търсят в интернет тогава, но те искат и изображения, а не само текст. Така се появява търсенето на снимки в Google. Компанията пуска тази функционалност през 2001 г., статирайки с цели 250 милиона изображения още от първия ден.
YouTube
Google разполага с интересна история и за придобиването на YouTube. Сделката на стойност 1.65 млрд. долара не е сключена в елегантен корпоративен офис, а в заведение за хранене от веригата Denny’s в Пало Алто, Калифорния през 2006 г.
Този ход превръща YouTube в най-гледаната платформа за видеа в интернет.
Google днес
Днес Google, която от 2015 г. е под шапката на Alphabet Inc, има близо 180 000 служители и 70 офиса в повече от 50 държави.
Google.com е най-посещаваният интернет сайт в света, като търсачката обработва по над 8.5 млрд. търсения всеки ден.
Компанията има общо 9 продукта с по над 1 млрд. активни потребители месечно.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Chrome може да бъде продаден: Кои компании искат да купят най-използвания браузър в света?
- 30.04.1993 г.: В CERN е създадена World Wide Web
- Google към служители: Върнете се 3 дни в седмицата в офиса или губите работата си
- Кога 14-дневният срок за отказ от онлайн покупка се удължава с до една година?
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg