
Археолози аматьори откриха в Англия един от най-големите римски додекаедри, намирани някога. Все още обаче е мистерия за какво, всъщност, предметът е бил използван.
12-странният обект е един от 33-те, за които е известно, че съществуват в Римска Британия, и един от приблизително 130-те в света.
Смята се за „една от големите енигми на археологията“, според Norton Disney History and Archaeology Group - аматьорска група, базирана в английския регион Линкълншър, където е открита находката през юни.
С размери около 8 сантиметра напречно, додекаедърът е кух и покрит с 12 дупки с различен диаметър.

Предметът на 1700 години ще бъде изложен в Lincoln Museum от 4 май до началото на септември. Експертите обаче все още не са сигурни за какво точно са използвали додекаедъра римляните.
„Той е напълно уникален“, казва Ричард Паркър, секретар на Norton Disney History and Archaeology Group, добавяйки, че подобни предмети никога не са намирани - за разлика от други додекаедри, този не е повреден.
„Нашият е в абсолютно страхотно състояние. Той е неповреден и очевидно е смятан за много ценен от този, който го е направил, и от тези, които са го използвали. Трябва да е имало много важна причина да бъде депозиран в земята по този начин.“
Паркър казва пред CNN, че няма описания на додекаедъра в римската литература и те не са изобразени в мозайки. Има и няколко характеристики, които затрудняват разпознаването на предназначението им.
Всички додекаедри са с различни размери, което означава, че не са били използвани за измерване. Тъй като открият последно е неповреден и без признаци на износване, малко вероятно е да е бил и инструмент, добавя експертът. Групата на Паркър обаче има теория.
„Най-вероятно те са били някакъв религиозен или ритуален предмет. Римляните са били много суеверни хора и обикновено са имали нужда от знаци, които да им позволяват да вземат решения в ежедневието си.“
Индикация в подкрепа на тази идея е, че обектът е открит близо до малка римска фигурка на бог ездач със „силни религиозни връзки“, казва Паркър. Артефактът е открит през 1989 г. от металотърсачи, като фигурката „често се среща в храмове“.
Организацията планира да се върне на мястото на разкопките по-късно тази година, за да проведе допълнителни проучвания, които Паркър се надява да помогнат за установяване на контекста на това как е използвана зоната.
Той е оптимист, че мистерията ще бъде разгадана, тъй като додекаедърът е открит в зона за археологически разкопки, докато „много от тези, намерени преди 200 или 300 години, нямат контекста на мястото, на което са открити“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg