
Качеството и оригиналността на музиката с изкуствен интелект често са критикувани, но експертите казват, че с усъвършенстването на генеративния AI за средностатистическия слушател става все по-трудно да прави разлика между човек и машина.
"The Velvet Sundown е много по-добра музика от повечето от това, което сме чували от изкуствен интелект в миналото“, казва пред CNBC Джейсън Паламара, доцент по музикални технологии в Училището по изкуства и дизайн „Херон“.
Според него, AI групата вероятно е просто “върха на айсберга” на това, което предстои. Suno и Udio - настоящият “златен стандарт” на платформите с генеративен изкуствен интелект, идват с малко или никакви бариери за навлизане, което позволява на всеки да създава стотици музикални произведения с изкуствен интелект наведнъж.
И двете AI платформи предлагат безплатен достъп, както и премиум абонаменти на цена от около 30 долара или по-малко на месец.
Но макар създаването на песен с изкуствен интелект да може да се направи безплатно, това не означава, че не може да генерира приходи. The Velvet Sundown е спечелила около 34 235 долара за период от 30 дни във всички платформи за аудио стрийминг, според оценки на калкулатора ChartMasters.
Поради това е лесно да се разбере защо създателите на изкуствен интелект биха искали да наводнят стрийминг платформите с възможно най-много генерирана музика, надявайки се тя да стане особено популярна.

Не можем да прогнозраме все още
Разпространяващата се все повече музиката с изкуствен интелект предизвиква вълнение в музикалната индустрия, според Кийт Мълин, ръководител на отдела по мениджмънт и водещ на курсове по музикална индустрия в Ливърпулския институт за сценични изкуства.
„Това е горещата тема на момента, особено по отношение на авторските права и доставчиците на дигитални услуги, като Spotify“, допълва Мълин, който е и китарист на ливърпулската рок група The Farm.
Големи звукозаписни компании, като Sony Music, Universal Music Group и Warner Records, заведоха дела срещу Suno и Udio, обвинявайки ги в масово нарушаване на авторски права.
Междувременно, хиляди музиканти и творци призоваха за забрана на използването на човешкото изкуство за обучение на изкуствен интелект без разрешение.
Въпреки това, Мълин казва, че генеративният изкуствен интелект в музиката ще продължи да съществува. „Не мисля, че можем да върнем времето назад“, каза той, отбелязвайки, че музиката и нейните бизнес модели непрекъснато се променят.
Всъщност, музикалният бизнес не е чужд на големите технологични промени – събития, като навлизането на Napster през 1999 г. и разпространението на платформи за стрийминг на музика през 2000-те години, разтърсиха индустрията, налагайки големи адаптации.
Въпреки това, идеята да се конкурират с групи, работещи с изкуствен интелект, предизвиква безпокойство у начинаещи музиканти, като Тили Луиз - базирана в Обединеното кралство алтернативна поп изпълнителка, която каза, че за малките изпълнители вече е достатъчно трудно да наберат популярност и да генерират приходи от онлайн музика.
Въпреки че е натрупала милиони стриймове в Spotify, 25-годишната Луиз казва, че никога не е печелила достатъчно пари от стрийминг платформи, за да се прехранва, като в момента работи друго на пълен работен ден.
„Толкова е обезкуражаващо група, която дори не съществува, да получава цялото това внимание в социалните медии“.
За да подготвят младите артисти за променящата се музикална среда, преподавателите по музика казват, че все по-често включват изкуствен интелект в своите учебни планове, целящи да научат учениците как да използват технологията, за да подобрят творческия си процес и създаването на музика, вместо да я заменят.
Някои утвърдени продуценти също се включиха в тенденцията. Миналия месец носителят на награда Грами изпълнител и продуцент Timbaland стартира развлекателен проект, фокусиран върху изкуствения интелект, наречен Stage Zero, който ще включва генерирана от изкуствен интелект поп звезда.
Очаква се тенденцията да продължи да получава негативни отзиви не само заради въздействието си върху изпълнителите, но и заради това, което би могла да означава за потребителите на музика.
„Музикалните фенове трябва да се тревожат, защото разпространението на музика и съдържание, основани на изкуствен интелект, ‚задръства‘ фийдовете и алгоритмите ни в социалните медии, което затруднява свързването помежду ни“, заяви пред CNBC Антъни Фантано, виден музикален критик, който е популярен и в YouTube.
„Изкуството, основано на изкуствения интелект, не предлага нищо, което самите хора да не могат да направят по-добре“, казва той, допълвайки, че това е начин „алчните капиталисти“ да елиминират истинските творци.
Освен че призовават за по-добра защита на авторските права на артистите, когато става въпрос за обучение на изкуствен интелект, музикалните групи искат генерираната от AI музика да бъде обозначавана като такава.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Най-много фалшиви банкноти у нас от 15 години
преди 49 минИмотите в български град поскъпнаха с 25% за година
преди 4 часаКой е Лари Елисън и как стана вторият най-богат човек в света?
преди 4 часаAmazon съкращава 500 работни места в IT сектора в Румъния
преди 6 часаРесторант в Китай предлага гушкане с лъвчета със следобедния чай
преди 6 часаAI музиката е все по-популярна. Да се тревожи ли музикалната индустрия?
преди 6 часаПрочети още
Бебета с ДНК от трима души се родиха във Великобритания
darik.bgХекимян: ПП се САМОВЗРИВИХА! ГЕРБ са тези, които работят!
darik.bgВелислав Величков за кмета на Варна: Този арест е терор, диктатура!
darik.bgНа живо: Левски - Апоел Беер Шева (Състави)
dsport.bgОфициално: пет отбора няма да спазват новото правило за българите
dsport.bgКак майчинството променя жената: разговор с психолога Ива Христова
9meseca.bg