Ако търсите начин да се разведрите, просто излезте навън.
Това е нещото, което главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук прави.
62-годишният Кук управлява една от най-големите технологични компании в света, с огромна база ревностни почитатели и пазарна капитализация от 2.62 трлн. долара, което поражда натиск и отговорности от най-различно естество.
Излизането сред природата облекчава това напрежение и помага на Кук да рестартира умствено, казва той пред списание GQ.
Това е “прочистващо средство за ума. По-добро е от всичко друго, което бихте могли да правите“, допълва той.
Кук е роден в Мобайл, Алабама, но прекарва последните повече от 20 години в Силициевата долина, където дейности, като планински преходи или карането на каяк, често биват засенчвани от лъскавите кампуси на технологични стартъп компании.
Предишните спирки на Кук в Северна Каролина и Колорадо обаче предизвикват увлечението му по природата.
“Като изключим редките снежни бури или нещо друго, там човек винаги можеше да излезе сред природата,” казва Кук. “Винаги мисля за излети и за нещата, които наистина успокояват ума ми, когато съм тук на работа.”

Излизането извън технологичния балон в залива на Сан Франциско помага, според Кук. “Можете да си направите излет на толкова много различни места в Калифорния. Почти е грях да не излизате навън и да не се наслаждавате на всичко това.”
Лекарите предписват все повече разходки сред природата, понякога заедно с лекарства, за да помагат на пациенти с най-различни симптоми - от тревожност и депресия до стрес и наднормено тегло, според изследване от 2020 г. в International Journal of Environmental Research and Public Health.
Прекарването най-малко на 120 минути на места, като паркове, гори и плажове, се свързва с положителното благосъстояние, най-вече при хора, които живеят в градски райони, според изследване от 2019 г., публикувано в Scientific Reports.
Изследването проследява 20 000 души, които са следили дейността си на открито в продължение на седем дни. Данните сочат, че доброто здраве и благосъстояние достигат пикови нива, след като хората прекарат 200-300 минути навън.
Кук, чието лично състояние се оценява на 1.8 млрд. долара, не е единственият милиардер, който предпочита да прекарва време навън. Опра Уинфри има навик всеки ден да си прави излети и също така е запален градинар.
Марк Закърбърг пише през 2020 г., че понякога ловува в свободното си време, а хобито на актьора и продуцент Тайлър Пери са радиоуправляемите самолети.
Относително лесно е да сте по-съзнателни по отношение на прекарването на време сред природата, казват експерти.
“Дори и ако разполагате само с няколко минути, можете да се разходите или да хапнете навън,” казва Джаред Хоукинс, терапевт и асистент-преподавател в държавния университет на Юта.
“Насочването на вниманието ви към дървета, звука на птиците или полъха на вятъра може да ви помогне да бъдете по-осъзнати и да намали стреса.”
В добавка към градинарството или пикниците в природата, може също така да превърнете в свои хобита излетите, риболова или съзерцаването на звездите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Българска Adex Energy влиза на румънския пазар на ВЕИ
преди 1 час„Кошница с грижа“: Пет нови вериги ще предлагат основни храни с отстъпки
преди 1 часКлиматик във всички влакове: Атина модернизира метрото с европейско финансиране
преди 1 часСлед години застой: Държавата подготвя нова визия за развитието на Витоша
преди 2 часаНаем от 900 евро: София сред най-евтините европейски столици за наематели
преди 2 часаНова инвестиция в Разград: „Техноматикс“ изгражда модерна база, открива 50 работни места
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgРодители, до края на юни можете да смените личния лекар - каква е процедурата и какво трябва да знаете
9meseca.bg