
Преговарящите от Европейския съюз и САЩ навлизат в поредна седмица на интензивни преговори, в стремежа си да сключат търговскo споразумение до 1 август, след като президентът Доналд Тръмп заплаши да наложи 30% мита върху по-голямата част от износа от ЕС.
Длъжностни лица в Брюксел са готови да приемат небалансирано споразумение, което е в полза на САЩ, ако това е необходимо, за да се излезе от безизходицата преди крайния срок.
Двете страни обаче все още не са постигнали решителен пробив - въпреки по-ранния кръг от преговори във Вашингтон миналата седмица, според запознати с въпроса.
Поради това ЕС засилва подготовката си за ответни мерки в случай на липса на споразумение. Пратениците на съюза ще се срещнат още тази седмица, за да формулират план за мерки в отговор на евентуален отказ от споразумение с Тръмп, чиято позиция за преговори по митата се е втвърдила преди крайния срок.
„Тези преговори са трудни“, заяви френският министър на финансите Ерик Ломбард преди среща с бизнес федерации в Париж.
„Ако не постигнем балансирано споразумение със САЩ, тогава си запазваме правото да предприемем контрамерки, които са балансирани, разбира се, но насочени към защита на интересите на Европейския съюз.“
САЩ настояват за почти универсално мито за стоки от ЕС, по-високо от 10%, с все по-малко изключения, ограничени до авиацията, някои медицински изделия и генерични лекарства, някои спиртни напитки и специфичен набор от производствено оборудване, от което САЩ се нуждаят, информира Bloomberg, позовавайки се на източници, пожелали анонимност.
Говорител на Европейската комисия, която отговаря за търговските въпроси за блока, е заявил, че няма коментар относно текущите преговори.
Двете страни са обсъдили и потенциален таван за някои сектори, както и квоти за стомана и алуминий, и начин за изолиране на веригите за доставки от източници, които осъщестяват свръхпредлагане на металите, съобщиха източници.
Те предупреждават, че дори и да бъде постигнато споразумение, то ще се нуждае от одобрението на Тръмп, а неговата позиция не е ясна.
„Уверен съм, че ще сключим сделка“, заяви министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник в телевизионни предаване в неделя.
„Мисля, че всички тези ключови страни ще разберат, че е по-добре да отворят пазарите си за Съединените американски щати, отколкото да плащат значителни мита.“
Лътник добави, че е разговарял с преговарящи от Европа рано в неделя.
В понеделник министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви пред CNBC, че ЕС е „стартирал бавно“ търговските преговори, преди да се ангажира по-активно.
Предвид „гигантския“ търговски дефицит, който САЩ имат с ЕС, и нивото на митата, „бих си представил, че те биха искали да преговарят по-бързо“, каза още той.
„Не е нужно нещата да стават грозни“ с европейците, каза Бесент. „Естеството на преговорите е такова, но има много дискусии.“ Той добави, че „важното в случая е качеството на сделката, а не времето на сключването ѝ“.

Писмото на Тръмп
По-рано през месеца президентът на САЩ написа писмо до ЕС, в което предупреди, че блокът е заплашен от 30% мито върху по-голямата част от износа си от 1 август. Наред с универсално мито, Тръмп обяви 25% мито върху автомобили и авточасти, а върху стомана и алуминий - двойно по-голямо.
Той също така заплаши да въведе нови мита върху фармацевтичните продукти и полупроводниците още следващия месец и наскоро обяви 50% мито върху медта. Като цяло, ЕС изчислява, че митата на САЩ вече покриват 380 милиарда евро (442 милиарда долара), или около 70% от износа на блока за САЩ.
„Трябва да спрем тази несигурност“, заяви главният изпълнителен директор на Siemens AG Роланд Буш в интервю за Bloomberg Television в понеделник.
„След като има споразумение, тогава можем да мобилизираме капитал отново въз основа на фактите, как изглеждат митата и да се надяваме, че те не са твърде високи и твърде екстремни, защото това би навредило на икономиките.“
Преди писмото на Тръмп ЕС се надяваше, че върви към първоначална рамка, която би позволила продължаване на подробните дискусии въз основа на универсална ставка от 10% за голяма част от износа на блока.
ЕС търси по-широки изключения от предлаганите от САЩ и се стреми да защити блока от бъдещи секторни мита. Макар че отдавна е прието, че всяко споразумение би било асиметрично в полза на САЩ, ЕС ще оцени общия дисбаланс, преди да реши дали да задейства каквито и да било мерки за ребалансиране, съобщи Bloomberg по-рано.
Нивото „на болка“, което държавите членки са готови да приемат, варира и някои са отворени за по-високи мита, ако бъдат осигурени достатъчно изключения, според източниците на Bloomberg.
Бързи действия
На фона на намаляващите перспективи за положителен резултат и наближаващия краен срок, се очаква ЕС да започне да подготвя план за бързи действия, ако не може да постигне споразумение, според източниците.
Всяко решение за ответни мерки вероятно ще изисква политическо одобрение от лидерите на блока, тъй като залозите са много високи.
Каквито и да било контрамерки вероятно биха провокирали още по-широк трансатлантически търговски разрив, предвид предупрежденията на Тръмп, че ответните мерки срещу американските интереси само ще доведат до по-твърди тактики от страна на неговата администрация.
Блокът вече одобри потенциални мита върху американски стоки на стойност 21 млрд. евро, които биха могли да бъдат въведени бързо в отговор на наложените от Тръмп мита върху металите.
Те са насочени към политически чувствителни американски щати и включват продукти, като соя от Луизиана - дом на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън, други селскостопански продукти, птици и мотоциклети.
ЕС е подготвил и списък с мита за допълнителни 72 млрд. евро американски продукти в отговор на така наречените реципрочни мита и автомобилни мита на Тръмп. Те ще бъдат насочени към промишлени стоки, включително самолети на Boeing Co., автомобили, произведени в САЩ, и бърбън.
ЕС също така работи по потенциални мерки, които надхвърлят митата, като например контрол върху износа и ограничения върху договорите за обществени поръчки.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Имотният пазар в София с най-силното си тримесечие от 17 г.
преди 1 часНАСА тества нов самолет, прелитащ от Лондон до Ню Йорк за 3.5 часа
преди 3 часаВ Полша откриха едно от най-големите петролни находища в Европа от десетилетие
преди 3 часаЕкстремното време вдига цените на храните по света
преди 4 часаRevolut създава 400 нови работни места в Западна Европа
преди 4 часаСондажен кораб ще проучва българската част на Черно море
преди 4 часаПрочети още
Държавният департамент даде зелена светлина за продажбата на оръжия на България за $620 млн.
darik.bgИскрен Митев: От тази вечер могат да дойдат в къщата на всеки и да го арестуват!
darik.bgПрекалено горещо: Гърция е в плен на температури до 43 градуса
darik.bgКакъв Спортинг Брага очаква Левски?
dsport.bgОт Левски: Опашката е по-дълга от тази за почивките по морето (ВИДЕО)
dsport.bgДискусионна беседа Mamma пита в МЦ МАРКОВС: Възстановяване след раждане, грижа за новороденото и важни решения за бъдещите родители
9meseca.bg