
Ако се чувствате самотни, не сте сами - един на всеки четирима възрастни по света е в същата ситуация, сочат данните от ново проучване на Meta-Gallup.
Проведено в 142 страни, то установява, че 24% от хората на възраст 15 и повече години заявяват, че се чувстват много или сравнително самотни.
Проучването открива също, че нивата на самота са най-високи при младите, като 27% от хората между 19 и 29 години признават, че изпитват това чувство. Най-ниски са процентите при възрастните хора - само 17% от хората на 65 и повече години се чувстват самотни.
Над половината от възрастните на 45 и повече години посочват, че изобщо не се чувстват самотни, докато по-голямата част от тези под 45 години отговарят, че са поне малко самотни.

„Има много изследвания, сочещи опасностите от самотата и социалната изолация сред по-възрастните“, казва Елин Мейз, старши научен консултант в Gallup, пред CNN.
"Това проучване „е наистина добро напомняне, че самотата не е просто проблем на остаряването – това е проблем, който може да засегне всеки на всяка възраст,“ допълва тя.
Въпреки че е регистрирана малка или никаква разлика между мъжете и жените, в 79 от 142 страни нежният пол се смята за по-самотен.
Епидемия от самота
Около 1000 души от всяка страна са анкетирани в периода от юни 2022 г. до февруари 2023 г. В тези държави живее около 77% от възрастното население на света, според проучването.
Според Световната здравна организация, опасностите от самотата включват отрицателно въздействие върху психическото и физическото здраве, което дори може да доведе до ранна смъртност.
Според клиничния психолог д-р Ами Рокач, доцент в Центъра за академични изследвания в израелския град Ор Йехуда, по-младите хора, които са в преходен етап на порастване, изпитват повече несигурност в много области на живота, включително „бурен любовен живот, несигурност относно професионалната път и в процес на отделяне от родителите си.“
Поради това е по-вероятно те да са самотни, отколкото възрастните, които вече са натрупали „мъдрост, приятели, семейство, което ги подкрепя, и са създали общност, която се грижи за тях“.

Как да се преборите със самотата?
Докато 49% от всички анкетирани възрастни посочват, че изобщо не се чувстват самотни, над половината отговарят, че се чувстват поне малко самотни.
Констатациите от проучването служат и като възможност за изследване на социалните връзки, към които хората все още се стремят силно след пандемията.
„Да си сам не означава непременно да си самотен и много хора трябва да са наясно с това“, казва Рокач, който в момента работи върху академична статия, разгледаща начините за справяне със самотата.
Сред тях са намирането на приятели, доброволчеството, посещаването на курсове, в които да се срещаме с хора, както и умението да се наслаждаваме на собствената си компания.
„Човешките същества се нуждаят от социални връзки, за да се чувстват добре, а изграждането на приятелска среда и общност е особено полезно, когато сме изправени пред трудности“, казва д-р Оливия Ремес, изследовател на психичното здраве в университета в Кеймбридж.
Социалните медии често са инструмент, който младите възрастни използват, за да се свързват помежду си, но те могат да бъдат повече вредни, отколкото полезни, според Ремес, особено ако потребителите участват в така нареченото „пасивно превъртане“.
Тя описва това поведение като приемане на позитивните постове на другите и сравняването им с нечия реалност. Експертът предлага вместо това потребителят да се ангажира активно чрез споделяне на чувства или снимки на стената си, взаимодействие с публикации на приятели или изпращане на лично съобщение до тях.
В рамките на вашето ежедневие Ремес, автор на книгата The Instant Mood Fix, включваща стратегии за борба със самотата, препоръчва да говорите с възможно най-много хора.
„Това може да ви накара да се почувствате по-добре, да повиши настроението ви и дори да предотврати самотата“, посочва тя.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg