
Все по-масовото навлизане на електромобилите ще спести на Европа 20 млн. тона емисии от въглероден диоксид през тази година, сочи нов анализ на организацията Transport & Environment (T&E).
Това се равнява на емисиите от осем въглищни електроцентрали и представлява една позитивна тенденция в рамките на изключително трудния за декарбонизиране сектор.
Транспортът все още е единственият, който продължава да генерира повече емисии, в сравнение с 1990 г., като изостава зад индустрията, генерирането на електроенергия и сградите, тъй като е в основата на една трета от замърсяването в ЕС.
Според най-новия доклад на T&E обаче, емисиите най-накрая намаляват. Изпълнителният директор на компанията Уилям Тодс казва:
“Зелените политики на ЕС започват да дават ефект. Благодарение на преминаването на електромобили, започваме да виждаме структурно понижение на емисиите от транспорта.”
Европейският транспортен сектор е генерирал 1.05 млрд. тона въглероден диоксид през 2024 г., в сравнение с 1.1 млрд. тона през 2019 г., което представлява понижение от 5%.
Приносът за това до голяма степен е на навлизането на все повече електромобили, чийто брой нарасна рязко в последните няколко години, като те заменят бензинови и дизелови автомобили. Според Тодс:
“Сега не е времето за отмяна на екологичните мерки. За просперитета и сигурността на континента сега е времето те да се удвоят.”
Добрите зелени политики доведоха до скок в броя на електромобилите
Колите са най-големият замърсител в транспортния сектор с емисии, които са еквивалент на 450 мегатона въглероден диоксид годишно, като допринсят с 13% от общите емисии в ЕС.
Електромобилите вече са три пъти по-чисти от бензиновите коли и това единствено ще се подобрява, тъй като електроенергията, която ги захранва, става все по-чиста, обясняват от T&E.
От организацията прогнозират, че по пътищата тази година ще има 8.8 млн. електромобила, което означава, че една на всеки пет нови коли, продавани в ЕС, ще има нулеви емсии.
Докладът отдава този успех до голяма степен на въглеродните стандарти на ЕС за автомобилите, които осигуриха предвидимост за автопроизводителите.
Компании инвестираха в пренасочването на производствени линии към електромобилите, а батериите стават все по-евтини, което означава, че през 2025 г. ще има по-достъпни и масови модели.

Разполага ли ЕС с достатъчно зарядни станции за всички електромобили?
Липсата на зарядни станции все още е считана от мнозина за препятствие при закупуването на електромобил, но анализът на T&E показва, че инфраструктурата обикновено се движи в крак с навлизането на електромобилите.
Целта на ЕС за брой на зарядните станции съобразно броя на електромобилите по пътищата за 2025 г. беше изпълнена още през 2022 г., а в момента има над 1 100 зарядни станции.
11 държави са постигнали целта на ЕС за осигуряване на зарядни станции на всеки 60 км по магистралите. Приетото законодателство насърчава и инсталирането на зарядни станции в градовете, като Осло, Амстердам, Копенхаген, Брюксел и Любляна са лидери по този показател.
Емисиите при производството на автомбили са „следващата граница“, според T&E
Електромобилите не са универсалното решение за танспортния проблем на Европа.
От една страна, тяхната производствена фаза все още е силно замърсяваща. При продавани около 10 млн. нови автомобила годишно, производството на електромобили (с изключение на батерията) допринася с около 50 мегатона емисии въглероден диоксид.
Батериите, алуминият и стоманата са в основата, според T&E, като организацията призова за използването на зелена и рециклирана стомана.
Емисиите на авиацията подкопават усилията за декарбонизиране на транспорта
Въпреки напредъка по пътищата в ЕС, увеличаващото се замърсяване в небето подкопава усилията за намаляване на емисиите на транспортния сектор, предупреждават от T&E.
Емисиите на европейските авиокомпании възлизат на 143 мегатона въглероден диоксид през миналата година, което е с близо 105 повече, в сравнение с 2023 г.
Емисиите от корабоплаването в Европа остават упорито високи при 195 мегатона въглероден диоксид, според доклада, тъй като и двата сектора разчитат силно на изкопаеми горива.
Вносът на изкопаеми горива остава основният енергиен източник за транспорта, като към 2023 г. 96% от суровия петрол и 90% от природния газ в Европа идват от чужбина. Често от автократични режими и при огромни разходи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 2 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 2 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 3 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 3 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 3 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 5 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg