
Само 1% от всички жилища в САЩ са сменили собствеността си през първото полугодие на 2023 г. - най-ниският процент от поне десетилетие, сочат данни на Redfin.
Едва около 14 на всеки 1 000 съществуващи домове са сменили собственика си през първите шест месеца на годината, в сравнение с 19 на всеки 1 000 за същия период на 2019 г.
Това означава, че купувачите на жилища разполагат с 28% по-малки имоти, от които да избират, в сравнение с преди пандемията.
Процентът тогава е доста типичен за съвременния имотен пазар, според Redfin, но при един по-активен пазар би трябвало да се продават между 40 и 50 жилища на всеки 1 000.
Основната причина за това толкова малко жилища да са продадени тази година е, че на пазара няма много имоти за покупка, а хората не могат да си позволят по-високите лихви по ипотечните кредити.
Нарасналият интерес към закупуването на жилища по време на пандемията изчерпва предлагането, което не е попълнено.
Броят на имотите на пазара е на исторически минимум, тъй като настоящите собственици на жилища изчакват със своите супер ниски лихви по ипотечните кредити от 2%, 3% или 4% и отлагат купуването на имот при лихви от 6% или 7%.

“Бързото нарастване на лихвите по ипотечните кредити създава затруднения на много американци, които искат да купят жилище, като ограничава предлагането и прави имотите, които излизат на пазара, прекалено скъпи,” казва заместник-главният икономист на Redfin Тейлър Мар.
“Стандартното жилище се продава на цена, която е с около 40% по-висока, в сравнение с преди пандемията,” допълва той.
Падането на лихвите по ипотеките до около 5% би накарало собствениците на жилища да се почувстват по-комфортно при вземането на решение да продадат настоящото си жилище и да купят друго. По-ниските лихви биха понижили месечните вноски по кредитите.
Най-трудни за намиране са по-малките жилища в градските райони. Едва 11 на всеки 1 000 градски жилища с две или три спални са сменили собствениците си през 2023 г.
Купувачите на жилища в Калифорния са сред най-затруднените по отношение на предлагането. Едва 6 на всеки 1 000 жилища в Сан Хосе са продадени през 2023 г., като нивата са сходни в Оукланд и Сан Диего.
На противоположния полюс са купувачите в Нашвил, Остин и Нюарк, които относително лесно намират нови жилища, а в тези метрополисни райони през първото полугодие са продавани 20 на всеки 1 000 жилища.
Продажбите се свиват с най-много в предградията, като купувачите разполагат с 33% по-малко къщи, в сравнение с 2019 г., от които да избират.
Причината е, че този тип жилища бяха много популярни по време на пандемията. Служителите, които можеха да работят дистанционно, се насочваха към предградията и купуваха по-големи имоти с място за работа от вкъщи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 8 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 8 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 9 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg