
Летище Schiphol в Амстердам - един от най-натоварените авиационни центрове в Европа, ще бъде принудено да ограничи броя на международните полети и пътниците, които обслужва, съгласно плановете на нидерландското правителство за намаляване на въглеродните емисии - ход, предизвикващ опасения сред авиокомпаниите.
Властите обявиха на 17 март, че ще наложат ограничения върху всички международни полети, напускащи Нидерландия, за да постигнат целите си в областта на климата.
Авиацията е отговорна за около 2-3% от затоплящото планетата замърсяване в световен мащаб, но делът на конкретна страна от тези емисии може да бъде доста висок, особено за по-малките нации, извършващи много полети.
Някои от тях са се насочили към авиацията, за да намалят цялостния си отпечатък върху климата и да изпълнят обещанията си в тази област, посочва CNN.
Въпреки че в Европа вече бяха предприети ходове за ограничаване или забрана на някои местни и регионални полети на къси разстояния, за да се намалят въглеродните емисии, това ще бъдат първите екологични мерки, насочени към международни услуги.

KLM - водещият превозвач на Нидерландия, обаче изрази загриженост относно тези действия. „KLM вярва, че политиките за устойчивост – поради глобалния обхват на авиацията, трябва да бъдат регулирани в международен план, доколкото е възможно“, посочва компанията пред CNN.
„Да бъдеш единствената страна в света, създала национален таван на CO2, не съответства на международно работещ сектор и международна политика“, според авиопревозвача.
Нидерландското министерство на транспорта посочва, че Schiphol и други засегнати летища могат да разпределят изискванията за намаление на емисиите в рамките на няколко години.
„Максималните емисии на CO2, определени за всяко летище, ще се прилагат в рамките няколко години, така че превишаването им в една година да може да бъде компенсирано през следващите“, се казва в изявлението на властите.
Политиката ще помогне на страната да постигне климатичната си цел, като правителството обещава в дискусията относно допълнителните подробности да бъдат включени всички страни.

Правно предизвикателство
Летище Schiphol е основен авиационен европейски център, наред с Лондон, Париж и Франкфурт. Той служи и като база за KLM - флотилията на флагманския превозвач на Нидерландия и една от най-големите авиокомпании на континента.
Летището беше подложено на тежки критики от пътници и авиокомпании миналата година, след като се бореше да се справи с възобновяването на въздушния трафик след пандемията от COVID. Хаосът доведе до ограничения в броя на пътниците, за да се смекчи недостигът на персонал.
В отговор на опасенията за околната среда, нидерландското правителство публикува предварителна схема за Schiphol, която предлага намаляване на броя на полетите от 500 000 на 460 000 между зимата на 2023 и лятото на 2024 г.
KLM, наред с други големи играчи, като Delta и EasyJet, описаха това решение като „неразбираемо“ в съвместно изявление.
„Авиокомпаниите вече са направили многомилиардни инвестиции в евро, за да постигнат краткосрочни и дългосрочни цели в съответствие със собствените си траектории на декарбонизация, както и с правителствените политики, докато решението на правителството зависи от оперативните ограничения, без да се разглеждат алтернативни работещи решения“, се казва в изявлението.
Delta Airlines, която е ключов партньор на KLM и основен акционер в групата Air France-KLM, също заявява, че „категорично възразява срещу намаляването на капацитета на летище Schiphol“, като същевременно остава „активно фокусирана върху инвестирането в нашата програма за обновяване и модернизация на флота, като най-ефективния начин за намаляване на опасностите за околната среда“.
KLM стартира съдебно обжалване срещу нидерландското правителство относно решението му в началото на март.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg