Европейската централна банка (ЕЦБ) вероятно ще пренебрегне икономическите опасности, породени от митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, като реши да остави потенциалното намаляване на лихвите по заеми за следващо свое заседание.

В последното си решение преди седемседмичната лятна почивка в четвъртък ръководителите на ЕЦБ вероятно ще запазят лихвения процент без промяна на ниво от 2%, отлагайки реакцията на заплахата от мита на Тръмп от 30%, докато те се материализират и въздействието им може да бъде по-добре оценено.

Тъй като много от официалните лица вероятно ще използват паузата за дълга почивка, изкушението да се заяви отново, че инфлацията е в целевите нива, и да се отложат тревогите за икономическите перспективи, докато не бъдат съставени нови тримесечни прогнози за срещата на 10-11 септември, може би изглежда уместно.

Това, което ръководителите на ЕЦБ знаят обаче, е, че проблемите дебнат. Освен опасенията относно митата, еврото поскъпна, което влоши перспективите за цените и заплаши да окаже допълнителен натиск върху износителите.

Междувременно, във Франция може би се задава нова политическа криза заради раздутите ѝ публични финанси.

В този контекст, членовете на Управителния съвет на ЕЦБ биха могли да признаят помежду си, че вероятността от ново намаление на лихвите през септември нараства, дори ако се придържат към добре познатия си подход към вземането на решения „среща за среща“.

В този дух, в своето встъпително изявление в четвъртък президентът Кристин Лагард вероятно ще повтори, че рисковете за растежа „сочат надолу“, написаха икономисти от Morgan Stanley в свой доклад, озаглавен „Готови за плажа“.

Икономическите доклади през тази седмица ще предоставят информация за обсъжданията им. Те включват собственото проучване на ЕЦБ за банковото кредитиране, което ще бъде публикувано във вторник, потребителското доверие в сряда и индексите на мениджърите по покупките от целия регион и други големи икономики, които ще бъдат публикувани в четвъртък - часове преди резултатите от обсъжданията на ЕЦБ.

Други ключови показатели, като например следените отблизо данни за бизнес доверието в Германия и икономическите нагласи в Италия, ще бъдат публикувани в петък.

Пратениците на ЕС ще се срещнат още тази седмица, за да формулират план за мерки в отговор на евентуален сценарий без сделка с Тръмп, чиято позиция по отношение на преговорите за тарифи се е втвърдила преди крайния срок 1 август.

Преобладаващото предпочитание е преговорите с Вашингтон да продължат по план в опит за постигане на споразумение за изход от безизходицата преди крайния срок следващия месец.

Въпреки това, усилията все още не са довели до устойчив напредък след разговорите във Вашингтон миналата седмица, според запознати с въпроса. Преговорите ще продължат през следващите две седмици.

На други места по света, данните за инфлацията от Япония до Бразилия и изказването на ръководителя на Централната банка на Англия са сред докладите, които очакват инвеститорите.

САЩ и Канада

Календарът с икономически данни за САЩ е сравнително ненатоварен, като изпъкват два доклада за пазара на жилища. В сряда данните на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти се очаква да покажат трети месец на минимална промяна в продажбите на жилища втора употреба през юни.

Сключените договори се движат близо до годишното ниво от 4 милиона - малко над нивото от миналата година, което беше най-слабото от 2010 г. насам.

Междувременно, икономисти очакват правителствен доклад в четвъртък да покаже, че продажбите на нови жилища са се възстановили леко през юни, след като отчетоха най-големия месечен спад от 2022 г.

Пазарът на жилища изпитва затруднения с набирането на скорост, тъй като повишените лихвени проценти по ипотеките и ограниченията на достъпността държат много потенциални купувачи настрана.

Други очаквани данни през седмица са тези за поръчките на дълготрайни стоки в петък, предшествани от проучванията на S&P Global за производството и услугите за юли в четвъртък.

Ръководителите на Федералния резерв са в период на затишие преди заседанието си на 29-30 юли, въпреки че председателят Джеръм Пауъл във вторник ще говори на конференция, фокусирана върху капиталовите рамки за големите банки.

Междувременно, пазарите ще бъдат фокусирани върху евентуалните по-нататъшни ходове от безмилостната кампания на Тръмп за оказване на натиск върху Федералния резерв да намали лихвените проценти.

Още по на север, проучванията на бизнеса и потребителите на Централната банка на Канада за второто тримесечие ще предложат нова информация за инфлационните очаквания и инвестиционните планове.

Данните за търговията на дребно за май и предварителната оценка за юни вероятно ще покажат спад в продажбите, тъй като потребителите се отдръпват след предизвикания от митата импулс за закупуване на автомобили по-рано през годината.

Два фискални доклада на федералното правителство може да съдържат повече подробности за събраните до момента приходи от ответни мита.

Азия

Информацията за Азия предлага широк набор от икономически данни - от търговията в Южна Корея до инфлационните показатели в Япония, Сингапур и Нова Зеландия. Цифрите ще помогнат да се изясни как икономиките в региона реагират на несигурностите, свързани с търговията.

Южна Корея започва седмицата в понеделник с 20-дневни данни за търговията, които са ранен индикатор за износа през юли. Следват данните за потребителското доверие в сряда и продажбите на дребно през седмицата, които предлагат прогноза за домакинствата, след като Централната банка на Корея запази лихвите непроменени този месец.

Също днес Китай ще публикува основните лихвени проценти по заемите, които се очаква да останат непроменени за втори пореден месец през юли, следвайки препоръките на Китайската народна банка.

Австралия ще влезе в светлината на прожекторите във вторник с протокол от юлското заседание на централната банка на страната, на което тя изненада инвеститорите, като запази лихвените проценти на 3.85%.

Протоколът може да даде по-ясна представа колко близо са ръководителите до възобновяване на цикъла си на облекчаване на паричната политика. Управителят на Централната банка на Австралия Мишел Бълок ще изнесе реч в четвъртък.

Нова Зеландия ще обяви данните си за инфлацията за второто тримесечие, докато Сингапур ще публикува своите данни за промяната в цените в сряда и за промишленото производство в петък.

Междувременно, инвеститорите ще следят последиците от изборите в Япония, които, според екзит половете, ще доведат до загуба на мнозинство от страна на управляващата коалиция в горната камара на парламента - резултат, който допълнително би отслабил управлението на премиера Шигеру Ишиба и потенциално би разстроил пазарите.

Европа

Обединеното кралство ще публикува данни за публичните си финанси във вторник в момент, в който икономическите проблеми и фискалната позиция позиция на страната са на особен фокус.

Тъй като безработицата достигна четиригодишен връх, а икономическият растеж се забавя, данните за PMI индекса в четвъртък и продажбите на дребно в петък също може да привлекат внимание.

Уязвимостта на Великобритания на пазарния стрес може да бъде една от темите тема по време на изказванията на управителя на Централната банка на Англия Андрю Бейли и колегите му във вторник пред законодателите относно финансовата стабилност.

Техният доклад по въпроса по-рано този месец подчерта как британските облигации рискуват да бъдат засегнати от вълна от принудителни продажби от страна на силно задлъжнели хедж фондове.

Във вторник Централната банка на Унгария се очаква да остави лихвите без промяна в 10-и пореден месец, въпреки слабо представящата се икономика, след като инфлацията се ускори през юни.

Два дни по-късно Централна банка на Украйна ще вземе решение относно своята парична политика. Ръководителите лица в Киев запазиха основния лихвен процент на 15.5% след повишаването му през март.

Ръководителите на централната банка на Турция се очаква да възобновят намаляването на разходите по заемите в четвъртък, след като промениха курса си в условията на политически сътресения през март. Прогнозира се централната банка да намали основния лихвен процент от 46% на 43.5%.

Централната банка на Русия даде индикации, че вероятно ще понижи лихвите в петък с повече от намалението от 100 базисни пункта, обявено през юни, което свали от лихвата рекордните 21% на 20%.

Латинска Америка

Аржентина ще публикува днес данни за БВП за май. Икономическата активност през април скочи с 1.9% спрямо март и със 7.7% спрямо година по-рано, след като президентът Хавиер Милей облекчи някои валутни мерки, които бяха част от споразумение с Международния валутен фонд на стойност 20 млрд. долара.

Мексико, която разполага с втората най-голяма икономика в Латинска Америка, ще предостави данни в средата на седмицата за икономическата активност, както и отчет за потребителските цени.

В края на седмицата средномесечният доклад за инфлацията в Бразилия вероятно ще отбележи трето поредно понижение под тежестта на най-високите лихвени проценти от близо две десетилетия.

Инфлационните очаквания за 2025 г. започнаха да намаляват, но остават над целта на централната банка за прогнозния хоризонт.