
Дългите работни часове не само ви вредят, но могат да променят и структурата на мозъка ви, предполага ново проучване.
То открива „значителни промени“ в мозъка на претоварените служители - страдащи от комбинация от физическо и емоционално напрежение, както и липса на почивка.
Изследването е проведено от двама учени от южнокорейските университети Chung-Ang и Yonsei, проследили 110 здравни работници, разделени в две групи. В първата попадат претоварените служители, а във втората –непретоварените.
В Южна Корея, където 52 часа на седмица е законовата горна граница за полагане на труд, претоварването е проблем за общественото здраве.
Групата на претоварените, работещи 52 или повече часа всяка седмица, се състои от 32 души. Те са по-млади, работещи от по-малко време и по-високообразовани, в сравнение с полагащите труд в рамките на стандартното работно време.
Чрез сравняване на данни от друго проучване и ЯМР сканирания, изследователите идентифицират и сравнят разликите в нивата на сивото вещество в различни области на мозъка. Те посочват:
„Хората, работили 52 или повече часа седмично, показват значителни промени в мозъчните области, свързани с изпълнителната функция и емоционалната регулация, за разлика от участниците, които са били заети в стандартно работно време“.
Областите на мозъка, които показват увеличение на обема, включват средната фронтална извивка, която играе основна роля за когнитивните функции, вниманието, паметта и езиковите процеси, както и инсулата, която участва в емоционалната обработка, самосъзнанието и разбирането на социалния контекст.
Изследователите смятат, че техните открития предполагат „потенциална връзка“ между увеличеното работно натоварване и промените в тези части на мозъка, осигурявайки биологична основа за когнитивните и емоционалните предизвикателства, срещани от претоварените служители.
Джун Юл Чой, съавтор на изследването и асистент в катедрата по биомедицинско инженерство на университета Yonsei, посочва пред CNN, че тези промени може да са „поне отчасти обратими“, ако стресовите фактори на околната среда бъдат премахнати.
Връщането към изходното състояние на мозъка обаче може да отнеме много време.

Вредите от дългото работно време
Предишни изследвания също откриват доказателства за отрицателното въздействие върху здравето на дългото работно време.
През 2021 г. съвместно изследване на Международната организация на труда (МОТ) и Световната здравна организация (СЗО) изчисли, че претоварването е довело до повече от 745 000 смъртни случая годишно.
Установено е също, че дългото работно време повишава риска от диабет при жените и допринася за намаляване на когнитивните способности.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 7 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 8 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 9 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 9 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 9 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 10 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: ЦСКА - Берое (Състави)
dsport.bgSesame Купа на България със специална изненада за финала
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg