
Древен череп, датиран отпреди 300 000 години, не прилича на нито един друг предмодерен човешки фосил, намиран някога.
Според ново изследване, той потенциално сочи към нов клон в човешкото родословно дърво.
Международен екип от изследователи от Китай, Испания и Обединеното кралство откриват черепа - по-специално мандибулата (или долната челюст), в Източен Китай през 2015 г., заедно с 15 други екземпляра, за които се смята, че произхождат от късния среден период Плейстоцен.
Учените смятат, че тази епоха, започнала преди около 300 000 години, е ключова за еволюцията на хоминините, съобщава CNN.

Публикувано в Journal of Human Evolution, проучването на изследователския екип установява, че долната челюст, известна като HLD 6, не се вписва в нито една съществуваща таксономична група.
Много вкаменелости от плейстоценски хоминини, откривани в Китай, са също толкова трудни за класифициране и преди това са възприемани като аномалии, според проучването.
Въпреки това, новото откритие, заедно с други скорошни изследвания, бавно променя знанията на човека за еволюционния модел в късния среден Плейстоцен.
HLD 6 и мозайка от функции
Чрез сравняване на мандибулата на HLD 6 с тези на плейстоценските хоминини и съвременните хора, изследователите откриват, че има характеристики и на двете.
Тя е с подобна форма на долната челюст на Хомо сапиенс – нашия съвременен човешки вид, еволюирал от Хомо еректус. Но също така споделя характеристика на различен клон, еволюирал от Хомо еректус - Денисови хора. Подобно на денисовците, HLD 6 не изглежда да има брадичка.
„HLD6 няма истинска брадичка, но има някои слабо изразени черти, които изглежда подсказват тази типична характеристика на Хомо сапиенс“, казва авторът на изследването Мария Мартинон-Торес, директор на Националния изследователски център за човешката еволюция (CENIEH) в Испания.
„Това е най-ранната популация от вкаменелости, известна в Азия, която представя мозайка от примитивни и подобни на Хомо сапиенс черти“, добавя тя.
Изследователите смятат, че HLD 6 трябва да принадлежи към класификация, която все още няма име и че съвременните човешки характеристики може да са присъствали още преди 300 000 години - преди появата на съвременните хора в Източна Азия.

Изследователите също така са взели предвид възрастта на индивида, на който е принадлежала челюстната кост, тъй като формите на черепа се различават при деца и възрастни. Смята се, че HLD 6 е принадлежал на 12- до 13-годишно дете.
Въпреки че изследователите нямат череп на възрастен от същия вид, с който да го сравнят, те са разгледали черепи на хоминини от средния и късния Плейстоцен на подобна възраст и са открили, че моделите остават последователни, независимо от възрастта, което също подкрепя теорията им.
„Необходими са повече вкаменелости и изследвания, за да се разбере точната позиция на този вид в човешкото родословно дърво“, според Мартинон-Торес.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg