
Един от водещите хеджфонд мениджъри във Великобритания изгуби съдебна битка за спасяването на сребро на стойност 40 млн. долара от останките на кораб, потопен от японска подводница по време на Втората световна война.
Върховният съд на Великобритания постанови, че правителството на Южна Африка може да използва държавния си имунитет по дело, заведено от компания, контролирана от хеджфонд мениджъра Пол Маршал.
Залогът по делото са 2 364 кюлчета сребро, които някога са били предназначени за Монетния двор на Южна Африка и които прекарват десетилетия на 2.5 км под повърхността на Индийския океан, преди да бъдат открити и извадени от компанията на Маршал Argentum Exploration Ltd.
Компанията настояваше да получи значителна сума за изваждането на среброто и твърдеше, че иска съдът „да определи наградата“, но съдиите заявиха, че са били информирани, че след това двете страни в спора са стигнали до споразумение.
Съкровището е било на борда на кораба SS Tilawa, който плавал от Мумбай до Дърбан през 1942 г., когато e поразен от две торпеда и потъва, при което загиват 281 пътници и екипажа. Инцидентът е наричан “Индийският Титаник” заради мащабите на трагедията.

Нови технологии
Маршал преследва богатствата на дъното на морета и океани заедно с по-млад ръководител в неговия хеджфонд на име Антъни Клейк, който е може би най-успешният „ловец“ на останки от кораби в наше време, според разследване на Bloomberg Businessweek. Клейк се възползва от подводните технологии, за да "отвори" океанското дъно за изследвания по начин, който не е използван досега.
Клейк казва, че е участвал в изваждането на останките от около 30 кораба, понякога като основен инвеститор, а често и като подизпълнител за клиенти.
Сред тях е и SS Tilawa. Плавателният съд е открит за първи път на дъното на Индийския океан през 2014 г., преди останките му да бъдат извадени по време на тайна експедиция три години по-късно. Среброто е транспортирано до английския пристанищен град Саутхамптън, след което е заключено в защитен склад, където се съхранява и до днес.
Правителството на Южна Африка обаче твърди, че не само притежава среброто, но и не трябва да бъде ответник по това съдебно дело. Съдиите от Върховния съд споделят същото мнение, като заявиха, че среброто не е търговски товар и правителството е имало право на имунитет.
Решението отменя две предишни решения на съда, като съдия преди това постанови, че правителството вероятно е “забравило” за кюлчетата.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg