
Благоевград ще получи от държавата 1 147 722 лева безвъзмездна финансова помощ за обновяване на сградата на Обсерваторията и района около нея.
Договорът е за изпълнението на проект „Интегрирани туристически дейности в трансграничния регион Благоевград – Делчево“ и е в партньорство със северномакедонската община Делчево, нейното сдружение „Регионален център за застъпничество“ и благоевградското туристическо дружество ЕТ „Здравка Чимева-Алфатур“.
Изпълнението му ще даде възможност за модернизиране на туристическата инфраструктура, създаване на нови възможности за отдих и обучение и утвърждаване на Благоевград като център за научен и екологичен туризъм.
Ще бъде извършен основен ремонт на Обсерваторията, какъвто не е правен от години, ще бъде изграден първият в региона Планетариум – място, което ще привлича ученици, туристи и любители на астрономията, както и амфитеатър с модулни преместваеми пейки, което ще даде възможност за провеждане на открити уроци, лекции и събития под открито небе.
Заложени са и дейности за осигуряване на достъпна среда - към съществуващата сграда ще бъде пристроена нова част със стълбище и асансьор. Ще бъде обновена пешеходната алея, свързваща Обсерваторията със Зоопарка, по цялото ѝ протежение ще бъдат поставени нови пейки и енергийно ефективно осветление с фотоволтаично захранване.
Обсерваторията ще бъде оборудвана с модерни телескопи и аксесоари за наблюдение на Слънцето и други небесни обекти, а за удобство на посетителите ще бъде създадена и дигитална карта.
Предстои разработването на концепция за създаване на интегриран туристически продукт, който да създаде възможност за разширяване и подобряване на туристическите услуги в региона, развитие на местната икономика, повишаване на качеството на живот в региона Благоевград – Делчево и утвърждаването му като атрактивна и конкурентоспособна туристическа дестинация.
Срокът за изпълнение на проекта е 24 месеца. Предстои да бъдат избрани изпълнители на заложените дейности.
Това е важна стъпка в изпълнението на проект „Интегрирани туристически дейности в трансграничния регион Благоевград – Делчево“, който се реализира по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП „България – Северна Македония 2021 – 2027“, Приоритет 3 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“.

За благоевградската Обсерватория
Строежът на сградата на Обсерваторията започва през 1932 г. на доброволен принцип и труд на жители на Благоевград.
До началото на седемдесетте тя се ползва за „Ловен дом“ на местното ловно-рибарско дружество „Сокол“, което е осигурило и финансирането на строежа. В този период сградата се превръща в любимо място за отдих на жителите.
През 1971 година започва преустройването й, по време на което местния учител по физика и математика Андрей Китанов, заедно със съмишленици и астрономически клуб „Канопус“, инициира и създава астрономическа обсерватория.
Сградата се превръща в център за обучение, където се изнасят лекции и извършват наблюдения, а на мястото на кулата се добавя отварящ се купол.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 6 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 7 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg