
През 2022 г. се появи първият български "еднорог" (компания с оценка от над 1 млрд. долара) в лицето на Payhawk, а редица други български компании станаха част от международни корпорации и успяха да привлекат международни инвеститори.
Стартъп екосистемата у нас се развива, старите предприемачи предават своите опит, идеи и съвети на по-младите, а инвеститорите трупат опит в разпознаването на успешните проекти.
Коя ще е следващата крачка за предприемаческата екосистема в България, ще видим ли още милиардни български компании и защо държавната политика е от изключителна важност за развитието на бизнес средата у нас?
По всички тези въпроси Darik Business Review разговаря с изпълнителния директор на Българстата стартъп асоциация BESCO Добромир Иванов и с Нед Дервенков, който е член на Управителния съвет на организацията.
Кои бяха най-важните събития в българската стартъп екосистема през 2022 г.?
Добромир Иванов: BESCO все повече върви към това да представлява цялата предприемаческа общност в България. Компаниите растат и вече не са само стартъпи. Тази година, например, стана сделката с Payhawk - първата българска компания "еднорог" (с оценка от над 1 млрд. долара).
За българските предприемачи, обаче, честата смяна на правителствата е проблем. Успяхме да постигнем обединение между всички политически партии върху важността на темите, за които се борим като визия - за новите дружества в Търговския закон, за т. нар. "сини карти" за привличане на квалифицирани кадри в България, за промените в Закона за насърчаване на инвестициите и др.
Има много теми, подкрепяни от всички партии, но с твърде честата смяна на правителствата и на народните представители няма необходимото време за реализиране на тези реформи.
Нед Дервенков: Не само стартъп компаниите имат възможност за глобален пазар, да растат бързо и да имат "чиста" философия, което означава да си плащат данъците и да се отнасят добре към своите клиенти и служители. Все повече компании стават такива и те имат нужда от представителство. Точно това е ролята на BESCO.
Визията ни е да трансформираме икономическия модел на България към индустрии с висока добавена стойност.
Ако трябва да степенуваме по важност приоритетите пред българските предприемачи, как би изглеждал списъкът?
Нед Дервенков: Мисията ни е да постигнем целите си чрез законотворчество. Конкретните цели са в три големи насоки - достъп до капитал, достъп до талант и дерегулация, която включва общо подобряване на бизнес климата.
По отношение на достъпа на капитал, настояваме за няколко неща - пенсионните фондове да имат възможност да инвестират повече средства в т. нар. алтернативни инвестиционни фондове, където влизат venture capital и private equity - рисковият капитал и новите компании.
В България този праг е само 1%, докато Хърватия наскоро го повиши от 10% на 13%, в Швеция е 19%, Южна Корея е с 40%, а Израел - с 60%. Ние искаме в България той да стане поне 5%.
Искаме да създадем и възможност за появата на повече от т. нар. "ангелски инвеститори" в България. Имаме механизъм за насърчаване на този тип инвестиции, които се реализират в най-ранния етап от жизнения цикъл на една компания. Те се нуждаят от това финансиране, още когато валидират концепцията за своя продукт. Обикновено става въпрос за суми до 50-100 хиляди евро.
В развитите държави има различни начини, било чрез данъчни облекчения или други стимули, хората да бъдат стимулирани да вкарат част от вложенията си в интересни технологични компании, вместо да държат всичко в банката.
Искаме също така и промяна в Закона за насърчаване на инвестициите, за да можем да привличаме все по-интересни и все по-глобални компании.

Добромир Иванов: С повечето от тези реформи ние не "откриваме топлата вода", а просто се опитваме да наваксаме изоставането си спрямо останалите държави от региона. За нашите пенсионни фондове ниската доходност е проблем - при настоящите високи нива на поскъпване на потребителските цени, тя дори не покрива инфлацията.
Така че реформите, за които настояваме, са в интерес на всички участници на пазара.
Ще видим ли скоро следващия български "еднорог"?
Нед Дервенков: Ако не през 2022 г., то през 2023 г. със сигурност ще има поне още една компания от технологичния сектор с оценка от над 1 млрд. долара.
Какви са прогнозите ви за развитието на предприемаческата екосистема в условията на очертаващата се рецесия?
Добромир Иванов: Кризите, свързани с пандемията от COVID-19 и войната в Украйна, със сигурност забавят развитието на компаниите, но не го спират. Те растат, бизнесът им се развива и е въпрос на време да бъдат оценени от инвеститорите.
По отношение на рецесията, никой не знае точно какво ще се случи, но е много вероятно в следващите няколко години сделките да стават по-трудно и по-бавно, оценките на компаниите да са по-ниски и т.н. За много компании ще е по-трудно да затварят големи рундове на финансиране.
Но има български компании, които са изключително успешни. В момента, например, няма инвеститор, който да даде оценка на Siteground, защото, при една хипотетична сделка, тя няма да е едномилиардна компания, а мултимилиардна. Това е бизнес, граден дълги години наред и в момента 4% от всички сайтове по света се хостват от Siteground.

Нед Дервенков: Всъщност, най-добрият инвеститор на една компания са нейните клиенти. Най-устойчивият начин за растеж е през продажбите. Естествено, че има различни модели, например т. нар. deep tech разработки, при които нещата са по-различни и изискват години на развитие и инвестиции, но, като правило, продажбите и клиентите са ключовият ресурс за всяка компания.
Добромир Иванов: "Сблъсъкът" с пазара, рано или късно, идва за всяка компания. Дори да успеете да "заблудите" някого и да привлечете инвестиции в началото, то на даден етап продуктът ви ще трябва да намери пазарна реализация. В същото време, инвеститорите стават все по-компетентни и преценяват много по-внимателно потенциалните възможности на проектите.
Нед Дервенков: Причина номер едно, поради която фалират стартъпите, са караниците вътре в екипа. Втората най-често срещана е, че по-голямата част от тях решават несъществуващи проблеми и нямат пазарна валидация. Чак на трето място сред най-често срещаните причини за провал е липсата на пари.
Коя ще е следващата стъпка на развитие за българската предприемаческа екосистема?
Добромир Иванов: Следващата голяма стъпка на развитие е в посока на трансфера на технологии и как цялата тази общност от компании, предприемачи и инвеститори да вдигнат своята добавена стойност.
Българските предприемачи вече знаят как да правят глобален бизнес, България присъства на картата на международните компании, така че могат да се привличат и по-големи инвестиции, вече е възможно да се развива реална икономика на иновациите и оттук да излязат компании, които наистина променят света.
За всичко това обаче са необходими средства и държавна политика. В Израел, например, в продължение на две десетилетия предимно държавата е "наливала" пари в стартиращите компании чрез поръчки за сектора на отбраната, технологиите и др. Впоследствие тези държавни ресурси започват да привличат и частни капитали. Към днешна дата рисковите и частните инвестиции в Израел са предимно частни.
Но в началото ролята на държавата е била ключова, тъй като са необходими 5-6 години само за разработка, преди да можеш да стигнеш с продукта си на пазара. Един нормален частен инвеститор вероятно би избрал компания, която много по-бързо би могла да генерира приходи.
Нед Дервенков: В тази връзка, важността на Фонда на фондовете в България е голяма. Важно е той да се управлява по правилен начин. Исторически погледнато, ние сме млада демокрация, а още по-млада е българската среда за рискови инвестиции и капитали, макар че вече натрупа сериозен опит и зрялост.
Добромир Иванов: Голямата сила на България е в създадената екосистема, която е плод на труда на самите предприемачи. Вече има достатъчно голям брой от тях, които са продали компаниите си за милиони и те не отиват на някой остров да си живеят живота, а започват да "връщат обратно" и да инвестират в тази екосистема.
По този начин тя може да помогне на "прохождащите" предприемачи да изградят по-бързо и по-успешно своя бизнес.
Проблем ли е това, че в България няма кой знае какви възможности за стартъп компаниите да се "продадат" на вътрешния пазар?
Добромир Иванов: Не бих казал, че е проблем, защото те провокира още от първия ден да мислиш как би могъл да се реализираш на световния пазар. Естествено, че щеше да е по-лесно, ако България беше държава с 200-300 милиона население и голям вътрешен пазар, но реалността е такава, каквато е.
Израел и Естония са пример за това, че можеш да създадеш големи неща за глобалния пазар - въпреки малкия локален пазар.

Разбира се, че е важно България да развива капиталовия си пазар, да разширява възможностите за финансиране и т.н., но по-големият проблем тук е, че когато имаш среда, която те "спъва", а не те насърчава, ти по-бързо се уморяваш.
Това е и една от причините в Европа да няма толкова много технологични компании за стотици милиарди, колкото в Щатите. За един предприемач в България, например, е много по-трудно и по-бавно да извърви същия път, който би извървяла една компания в САЩ.
Какво можем да кажем за третия стълб от вашата мисия - талантите. Все още ли в България хора се намират трудно?
Нед Дервенков: Да, този проблем, както е национален и регионален, така може да се окаже и че е глобален. Но и за неговото разрешаване могат да се направят много неща. Най-общо можем да ги разделим в две категории - краткосрочни и дългосрочни.
Дългосрочното решение безспорно е темата за образованието. Там могат да се предприемат конкретни стъпки, които в съвкупността си да дадат една цялостна реформа. BESO отскоро започна работа и по тази тема в сътрудничество с още 12 неправителствени организации, които имат дълбока експертиза в тази област.
В момента ние се опитваме да разпишем всяка една конкретна реформа, заедно с нейните оценки и мотиви, така че да дадем на българските законотворци едно цялостно решение, което да включва множеството проблеми, а не отделни действия "на парче", както се случваше до момента в последните 20 години.
Но "завъртането" на колелото на тези реформи е бавен процес, който вероятно ще отнеме години, а може би и десетилетия. Той е неизбежен и ще трябва да се реализира, но има и по-бързи решения, които могат да се вземат в краткосрочен и средносрочен план.
Едно от тях е България да има добри миграционни политики и да е "гостоприемна" към добрите идеи и качествените хора с талант. За тази цел разработихме т. нар. "стартъп виза", която позолява на предприемачи от други страни да дойдат тук с ангажмимента да развиват бизнес с висока добавена стойност.
Добромир Иванов: Другият важен елемент са "сините карти" за привличане на квалифицирани служители от други държави. Аз лично не мога да повярвам, че все още се налага да обясняваме защо това е важно.
Виждаме как се срива демографията у нас, а компаниите са в ситуацията да имат пари за наемане на нови хора, но да няма откъде да ги намерят.
Нед Дервенков: Ние редовно получаваме запитвания от Украйна, но също и от Русия и Беларус, за хора, които търсят начин да пренесат бизнесите си в България. И това са хора, които идват с готови екипи, с валидиран бизнес модел, с осигурени външни инвестиции и т.н.
Става въпрос за компании, които само могат да ни помогнат да повишим стандарта си.
Има ли политическа воля за решаването на всички тези проблеми?
Добромир Иванов: Опитът ни показва, че много често политиците са добронамерени и имат желание да прокарат дадена промяна, но борбата обикновено е с администрацията. В България има огромна администрация, която в много случаи спъва всяка идея за промяна.
Гражданският сектор може да помогне на политизите да реализират реформите, защото те не са толкова лесни.
Нед Дервенков: В случая важи поговорката "Царят дава, пъдарят не дава" и това е много голям проблем. На политическо ниво много често постигаме съгласие за определени неща и си "стискаме ръцете", но в даден момент се стига, например, до някой директор на дирекция, който казва "Ти си ми 16-ия министър, аз съм от 30 години тук и това няма да мине".
Така от всеки 10 смислени предложения, на 9 се отговоря, че "няма как да се случат", което просто не е вярно.
Добромир Иванов: Можем да посочим примера с образованието, където в близкото минало имаше много министри, които се опитаха да направят промени, но срещнаха съпротивата на синдикати, администрация, районни инспекторати и т.н.
Нед Дервенков: Едно от важните неща, които липсват в България, е истинското политическо лидерство. А много от младите политици не го разбират. Те си мислят, че са "на върха на хранителната пирамида", но на практика трябва да водят вътрешна борба със собствената си администрация.
В Силициевата долина в момента много технологични компании съкращават хора. Смятате ли, че част от тези специалисти, останали без работа, ще станат основатели на бъдещите гиганти в индустрията? Може ли да настъпи генерална промяна в корпоративния "пейзаж" и имената, които в момента диктуват дневния ред, да не са същите след 10 години?
Нед Дервенков: Тук отново ще отговоря с една сентенция - "Добрите времена раждат слаби хора, слабите хора пораждат трудни времена, а трудните времена раждат силни хора, които отново създават добри времена". Тоест, ние сме в етапа, в който доста силни хора ще излязат на преден план.
За големите компании съкращенията са най-лесния начин да се справят с финансовата криза и това винаги е било част от играта. Но ако се върнем на ниво личност, живеем в интересни времена, които със сигурност биха родили интересни идеи.
При повторното "завъртане" на икономическия цикъл най-добрите от тези идеи ще оцелеят и ще се развият.

Добромир Иванов: Аз не мисля, че потенциалът на технологичните гиганти е изчерпан, но това, което е важно, включително и за България, е, че скоростта, с която се създават иновации, става все по-голяма и нещата се случват все по-бързо.
Това ни дава възможност в този динамичен свят да бъдем изпреварващи и да се позиционираме по-бързо на пазара.
Заради войната в Украйна, например, на Европейския съюз му предстои огромно икономическо преструктуриране в посока на това важните и критичните ресурси да се произвеждат на територията на Европейския съюз, а не в трети страни.
И ние би трябвало да имаме визия за страната си и управление, което да се опитва да я позиционира все по-добре, така че нашите компании да могат да се конкурират по-добре за техния дял от "пая".
Нед Дервенков: Глобалните вериги за доставка се променят бързо и България може да спечели от това. Наблюдаваме т. нар. "деглобализация", което означава, че регионалните доставчици ще играят изключително важна роля, особено в производството на чипове, което е една много голяма възможност и за Европа като цяло.
Другият източник на сериозен потенциал е промяната на концепцията за въоръжаването и иновациите в отбраната. В бъдеще те няма да останат запазена марка на САЩ и Израел, както досега, а ще започнат да навлизат и в Европа.
Една от идеите на BESCO е да започнем да мислим как нашата отбрана да се превърне от реликва от Студената война в технологичен инкубатор, в който военните да разполагат с бюджет и инфраструктура, а цивилният сектор да осигурява идеите и човешкия ресурс. Това е нещо, което ще се случи и на европейско ниво.
Добромир Иванов: За финал бих искал да кажа, че по темата за управлението на държавата е критично важно да се водят разговори за политики и за визии. На най-ниско ниво са разговорите за личности - "аз не харесвам този", "не говоря с онзи", "поставям червени линии" и т.н.
По-високото ниво, на което и ние се опитваме да водим разговор, е за определени политики. И виждаме на практика, че там може да се постигне много по-широко съгласие.
Най-високото ниво, към което би трябвало политиците да се стремят, е да се говори за визия за страната ни след 30, 50 или дори 100 години - къде отиваме и какви са големите ни цели, които се простират отвъд един правителствен мандат.
Нед Дервенков: Този политически пейзаж, който виждаме в момента, ще бъде фундаментално променен и ще се появят нови играчи, които ще разбират нуждата от политическо лидерство. Това, което виждаме в момента, е началото на края на прехода.
Имате новина от стартъп индустрията? Изпратете ни я на [email protected] и ние ще я публикуваме.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg