Хората очакват разяснителна кампания за потребителските им права при въвеждането на еврото и ефективен контрол против изкуствено завишаване на цените.
Това показват резултатите от анонимна онлайн анкета на некомерсиалната платформа „Ние, потребителите“, в която до момента са се включили около 400 човека.
Над 77% от участниците посочват, че искат изрична забрана за връщане на „смесено ресто“ – в лева и в еврото.
В предложения за обществено обсъждане законопроект за въвеждане на еврото в България се предвижда в първия месец след това събитие, дори при плащане в лева, рестото в магазина да бъде приоритетно в евро.
Изключение се допуска, ако търговецът няма достатъчна наличност в тази валута. Хората обаче са на мнение, че това може да ги обърка и да стане причина за нелоялни практики.

В периода на двойното обозначаване на цените (в лева и в евро) при съобщенията за намаление и при продажбата на предварително пакетирани стоки пък гражданите настояват всяка цена, която към момента търговците са длъжни по закон да обявят в лева, да бъде посочена и в евро.
Над 75% от респондентите искат при кампании за намаление старата (редовна) и новата (намалена) цена да бъдат посочвани и в лева, и в евро. Това ще има даде възможност да правят сравнение на цените две по две.
Аналогично, над 80% от включилите се в проучването считат, че за тях ще бъде по-лесно и удобно цените на продуктите, за които е задължително посочването на цената за единица мярка и за количеството в потребителската опаковка, да бъдат обявявани върху етикета по следния начин: за единица мярка и за конкретното количество в лева и за единица мярка и за конкретното количество в евро.
В отговор на отворен въпрос хората препоръчват „засилен контрол и реално налагане на санкции при нарушения, не контролният орган да очаква жалби от клиентите“.
Потребителите настояват „да не се допуска "закръгляне" на цените нагоре“, както и „да има гореща линия и сайт за сигнали за нередности и злоупотреби и изкуствено завишаване на цени под предлог, че еврото е виновно“.

Участниците в анкетата настояват още „двойното обозначаване на цените да започне възможно най-скоро и да продължи възможно най-дълго време“, а някои от тях настояват „да няма преходни плащания и всичко да се заплаща в евро и с карти от първия ден“.
Включилите се в допитването искат да има повече разяснения за въвеждане на еврото по всички медии и да се организира широка разяснителна кампания, която да опровергава неверните твърдения във връзка с въвеждането на новата валута.
Представители на бизнеса пък настояват за максимално улеснение за търговците при обмяната на валутите, за да се осигури своевременно редовно и достатъчно количество евро за ресто – нещо, което се коментира в законопроекта.
Можете да гласувате в анкетата до 20 април. След това резултатите ще бъдат обобщени и представени на вниманието на законодателя, за да бъдат отчетени колкото е възможно повече мнения на всички заинтересовани страни, включително на гражданите в качеството им на потребители.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Амасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 8 минЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 20 минДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 35 минИнвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 53 минRosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg