
Ципура, скумрия и пъстърва - това са най-търсените риби за консумация у нас.
Данните са на най-големия ритейлър в страната - Kaufland България, който през 2022 г. е продал над 1.3 млн. килограма риба, рибни и морски дарове, равняващи се на близо 70 ТИР продукция.
Популярността на този хранителен сегмент у нас нараства през последните 20 години, като средната консумация възлиза на 10-12 кг на година на човек, според проф. Стефан Драгоев, ръководител на катедра „Технология на месото и рибата“ в Университета по хранителни технологии в Пловдив.
Тя обаче е по-голяма в големите градове на страната, а предпочитанията към различните видове риби са повлияни от географските предпоставки и вкуса на клиентите.
Каква риба предпочитат в различните градове?
Първият избор на софиянци е ципурата, следвана от лаврак и сьомга. Именно в столицата се купува най-много риба.
В Пловдив предпочитат пъстървата, следвана от ципура. Във Варна и Бургас най-търсени са морските дарове (скариди и миди) и ципура. В морската столица се намира и магазинът на Kaufland, който е рекордьор по продажби на риба, рибни и морски дарове.
Жителите на Русе пък са почитатели на ципура и скумрия.

Данните на Kaufland България сочат още, че рибата в тарелка е на второ място сред най-търсените продукти от клиентите на веригата. Преди нея се нареждат само хлябът и прясно изпечените тестени продукти.
Топ пет на най-търсените продукти от клиентите на Kaufland България:
1. Хляб и прясно изпечени тестени продукти от пекарната
2. Охладена риба в тарелки
3. Месни продукти
4. Млечни продукти
5. Прясна риба от витрината
Как да познаете прясната риба?
Според проф. Драгоев, има пет основни показателя при избор на прясна риба:
Мирис. Той трябва да е характерен за рибата или да мирише „на море“.
Външен вид – кожа, люспи, цвят. Цветовете на кожата трябва да са ярки. Появата на слуз не е признак за разваляне, тъй като това е естествена защитна реакция при улов.
Хриле. Хрилните капачета трябва да са плътно прилапнали към рибата и цветът им да е светло червен. Потъмняването им е признак, че рибата не е прясна.
Състояние на коремната част. Коремът не трябва да е издут, а да е с естествената форма на рибата.
Очи. Очите на рибата трябва да са чисти, бистри и изпъкнали, като зениците са черни. Промяната в мътността подсказва, че рибата е съхранявана дълго време.
Важен е и начинът, по който съхраняваме този деликатен продукт у дома. Kaufland България продава прясната риба от витрината в специална рециклируема опаковка от алуминиеви нишки, която гарантира запазване на температурата и хигиената чрез машинно запечатване.
На всяка рибна витрина на хипермаркетите на веригата се прави безплатно филетиране. В момента ритейлърът разполага с 28 витрини за прясна риба в 10 града в страната, като за последните пет години броят им е нараснал близо четири пъти.
„Лидерството в ритейла изисква от нас да поддържаме най-високо качество на най-чувствителния към качеството асортимент – прясната риба. Инвестицията в разнообразния асортимент на рибните ни витрини е инвестиция в доверието на клиентите ни“, подчерта изпълнителният директор на Kaufland България Иван Чернев.

Поръчка по каталог
Ако клиентът не открие желаната от него риба в постоянния асортимент на веригата, ритейлърът може да се ангажира да я поръча и достави в хипермаркета.
Сред екзотичните видове, за които се предлага тази услуга, са морски дявол опашка, омар, лаврак и ципура с тегло над 1 кг, както и калкан и набиращата популярност у нас риба фагри.

Контрол на качеството
Най-големият ритейлър у нас налага шестстепенен допълнителен контрол на качеството на прясната риба.
Той се реализира по цялата верига – завишени критерии към доставчиците и внимателен избор на артикулите, през логистика и контрол на приема - последователно в централния склад на компанията и във филиалите, до начина на съхранение и излагане на продуктите на витрините.
Ангажиментът на Kaufland България за обезпечаване качеството на предлаганите стоки и услуги е част от философията на компанията. От началото на 2023 г. ритейлърът е инвестирал близо 300 000 лв. в контрол на качеството на продуктите, предлагани в магазинната мрежа.
През януари тази година компанията стартира серия от публични дискусии, посветени на качеството на храната „Да поговорим за качеството на храната“, насочени към предоставяне на експертна информация, свързана с проследяване на качеството на отделни продуктови групи.
През следващата седмица веригата стартира и нов видеопроект, посветен на качеството на храната с дългогодишния журналист и експерт по темата Биляна Гавазова.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg