470 млн. литра бира са произведени у нас през 2024 г., което представлява леко увеличение спрямо предходната година, когато производството е възлязло на 468 млн. литра.

Това показва последният доклад на най-големия търговец на хмел в света BarthHaas. 

Страната ни заема 51-о място в класацията на производителите на пиво, в която са включени над 170 страни.

През 2024 г. у нас са произведени 56 тона хмел, а година по-рано производството е било малко по-високо – 60 млн. тона, макар и на по-малка площ –  33 хектара през 2023 г. спрямо 42 хектара година по-късно.

Най-големите производители на бира в света

Русия измества Германия от челната петица на най-големите производители на бира в света. Докато през миналата година в Германия е било произведено малко по-малко бира, производството в Русия е нараснало значително, става ясно от  доклада.

В резултат на това Германия губи и "титлата" си на европейски шампион по производство на бира, която държеше от 2013 г. насам. 

Според автора на доклада Хайнрих Майер, основната причина за промяната на върха на европейското класиране е фактът, че производството на бира в Русия се е увеличило с около 9% - до 9.1 млрд. литра. В Германия то е спаднало с 1% - до 8.4 милиарда литра.

Според управляващия директор на BarthHaas Томас Райзер, ръстът в производството на бира в Русия отчасти се обяснява с факта, че там вече се внася по-малко пиво и се стимулира вътрешното производство.

Китай остава на първо място по производство на бира в света, изпреварвайки САЩ. Според доклада, страната е произвела малко над 34 млрд. литра, а Щатите - 18 млрд. литра, като и в двата случая е отчетено понижение с около 5%.

Бразилия и Мексико също са произвели повече бира от Русия и Германия през 2024 г. - съответно 14.7 и 14.5 милиарда литра. Световното производство леко е намаляло до 187.5 млрд. литра.

Германските пивоварни са сравнително малки в глобален аспект, като най-голямата местна компания - Radeberger, е едва на 23-то място в света. Освен това в страната отдавна се наблюдава тенденция към намаляване на консумацията на бира.

През следващите години обаче едва ли може да се очаква по-нататъшен спад в световната класация: Германия изпреварва с почти 4 млрд. литра седмата в класирането страна - Япония, посочва ДПА.

Производството на хмел намалява

Германия остава обаче лидер по производството на хмел. През 2024 г. в Германия са събрани 46 536 тона хмел, в сравнение с 39 995 тона в САЩ - под номер две в света. Двете страни са отговорни за около две трети от световната реколта от 113 528 тона.

В световен мащаб обаче площите с хмел намаляват, тъй като - въпреки свиването на реколтата, от години се наблюдава структурен излишък от растението, което освен всичко друго придава горчивия вкус на бирата.

Това се дължи на няколко причини: събраният хмел съдържа повече горчива алфа киселина - благодарение на високодобивните сортове - така че е необходимо по-малко количество. Бирите с по-малко хмел в момента са и по-търсени. Ето защо площите с хмел ще продължат да падат, според BarthHaas.