Изграждането на Подводен парк „Света Анастасия“ започна.

Атрактивният обект се намира в непосредствена близост до едноименния остров в Бургаския залив, а инициативата за създаването му е на сдружение с нестопанска цел „Приятели на морето – Бургас“. 

Проектът се реализира със съдействието на Община Бургас, „Дайв тек“, „Бургаски корабостроителници“, Морска администрация, РИОСВ - Бургас, Министерство на отбраната, Национална служба за охрана. 

Първите експонати в парка бяха потопени на дъното на морето от доброволци на сдружението с помощта на плаващ кран „Антей“. Това са автомобилите ГАЗ-13, известен повече като „Чайка“, и радио релейна станция върху шаси ЗИЛ 157. 

Целта е на дъното на морето луксозната ретро лимузина и камионът да спомогнат за баланса на екоравновесието в района, но и да станат атракция за водолазите, които посещават морския град и акваторията му.

dbr.bg-image

Очакванията са за кратко време корпусите на машините да се покрият с растителност и мекотели и да станат убежище за различни видове морски обитатели. 

Превозните средства са на дълбочина около петнадесет метра, близо до мястото, където се намират подводен параклис и статуя на Света Анастасия, осигурени от фирма „Дайв тек“.

Мероприятието беше съгласувано с Морска администрация, РИОВС- Бургас и останалите контролни органи и беше осъществено в съответствие с всички законови нормативи, посочват от бургаската община.

За целта колите бяха обезопасени, като двигателите, резервоарите и ходовите им части бяха щателно почистени от следи от горива и масла. Корпусите бяха стабилно прикрепени към бетонни конструкции, за да бъдат позиционирани неподвижно върху пясъка. 

dbr.bg-image

Само още един изкуствен риф има у нас

Създаването на изкуствени рифове в морето чрез потапяне на различни стари конструкции в моретата и в океаните е популярна световна практика, чрез която се формират нови местообитания за живот на дъното.

Често за целта се използват корабни корпуси, влакови вагони и други подходящи за безопасно стабилно позициониране обекти.

В България до скоро съществуваше само един такъв подводен изкуствено създаден морски риф – корабът „Пионер“, умишлено потопен край созополския остров Свети Иван през 2008 г.

Всяка година той се посещава от стотици водолази, които имат възможност да наблюдават и снимат неговите интересни обитатели.

Пример за това как биоразнообразието на морското дъно се променя при създаване на условия за неговото обогатяване е подводният параклис, който беше поставен на дъното на морето край острова през 2023 г.

В зоната около него, която някога представляваше голо пясъчно дъно, вече живеят различни видове риби, раци и морски кончета, а мястото постепенно започва да се превръща в своеобразен оазис.

Предстои новосъздаденият обект ще бъде обозначен на водолазната карта на Южното Черноморие, която Сдружение „Приятели на морето – Бургас“ изработиха и популяризираха наскоро.  Сега мястото е маркирано на повърхността на водата с обозначителен буй.

Водолазите призовават рибарите, които са в района, както и собственици и капитани на лодки, яхти, управляващите джетове, да не привързват към плаващата шамандура плавателните си съдове, както понякога това се случва.

Те поясняват, че това е лесен начин буя да бъде повреден и откъснат от зоната, където е необходимо да се намира. Не е желателно в там да бъдат пускани и котви, които могат да увредят подводните обекти. От друга страна, ако котва се закачи за някой от тях, твърде вероятно е тя да не може да бъде извадена лесно на повърхността.

Официалното откриване на Подводен парк „Света Анастасия“ е планирано за 14 юни 2025 г., когато членове на „Приятели на морето – Бургас“ и техни гости ще направят традиционното годишно почистване на морското дъно около острова. В плановете на сдружението е потапянето на още няколко обекта, които да оформят голям изкуствен риф.