
Бумът при добива на литий в Аржентина бързо набира инерция.
Смята се, че до 2030 г. страната е на път да изравни и дори да изпревари съседа си Чили като водещ производител на литий в Латинска Америка, като инвеститори и компании от цял свят се опитват да се включват в този процъфтяващ бизнес.
Литият, който понякога е наричан “бяло злато” заради своя светъл цвят и висока пазарна стойност, е считан за съществено важен компонент от енергийния преход. Това е най-лекият метал в света и обикновено се използва в електромобилите, мобилните телефони и батериите за лаптопи.
Анализатори от консултантската компания Eurasia Group казват, че траекторията на производството на литий в Аржентина зависи от предстоящите президентски избори и как техният резултат ще се отрази на макроикономическите перспективи пред страната, както и от вероятността за интервенционистки политики.
“Залогът е голям,” казват в свой доклад анализатори от Eurasia Group. “На риск е изложена не само възможността на Аржентина да развие стабилна верига за доставки на литий и евентуално на батерии, но също така и напредъка на глобалния енергиен преход.”
“Ако литиевият бум в Аржентина бъде ограничен, това би попречило на предлагането, необходимо за захранването на революцията от електромобили, особено по-късно през десетилетието, когато се очаква затягане на основните показатели на търсенето и предлагането при лития,” допълват те.
Латинска Америка в момента осигурява около 35% от лития в света, според Международната агенция по енергетика (МАЕ), като Чили (26%) и Аржентина (6%) са лидери.
Смята се, че регионът съдържа над половината от световните литиеви резерви, които се намират основно в Аржентина (21%) и Чили (11%).
Понастоящем Аржентина разполага с два проекта за извличане на литий – единият от тях е в северната провинция Катамарка, а другият в съседната Салта. Очаква се добивът и от двата проекта да се удвои през 2024 г., а в момента се работи по допълнителни 10 проекта.

С оглед на засилващата се инерция зад миннодобивния бум в страната, анализаторите от Eurasia Group очакват добивът на литий в Аржентина да нарасне петорно през следващата година и приблизително десеторно до 2027 г.
Според Eurasia Group, нещото, което, в крайна сметка, би могло да попречи на нововъзникващата литиева индустрия в Аржентина, би бил спад в глобалното търсене и цени на суровината под очакванията на анализаторите.
Те отбелязват, че подобно нещо е все по-малко вероятно. “Сега зависи от Аржентина дали да се възползва от тази възможност или да изгуби,” допълват те.
Цената на литиевия карбонат в Китай е приблизително 166 500 юана (23 124 долара) за тон преди традизионния празничен период в страната, наричан “Златната седмица”, което представлява спад с близо 70%, в сравнение със същия период година по-рано.
В бъдеще обаче търсенето на литий се очаква да бъде подсилено от увеличаващото се използване на технологии за чиста енергия, а някои анализатори смятат, че цените може да скочат до рекордни нива, когато светът се изправи пред недостиг.
“Аржентина разполага с неограничени неизползвани ресурси, когато става въпрос за миннодобивна дейност. Тук говорим за едно ново Чили, ако не и за нещо повече, като ключовата съставка е времето,” казва пред CNBC Мариано Мачадо, анализатор за Северна и Южна Америка в Verisk Maplecroft.
“Когато става въпрос за литий, в Аржентина този процес не може да бъде прескочен, а може да бъде забързан,” допълва той. “Свидетели сме на инвеститори и компании от най-различни сфери и от от цял свят, които идват в страната, което е много интересно.”
Аржентина срещу Чили
Чили е вторият най-голям производител на литий в света след Австралия, като страната също така рафинира съществения за батериите материал.
Президентът на Чили Габриел Борич обяви през април, че правителството придобива мажоритарен дял от литиевата индустрия в страната, което смая някои бизнес лидери.
Този ход беше изтълкуван като квази-национализация на чилийската индустрия, като частните компании вече имат нужда от партньор в лицето на правителството, за да експлоатират литиевите ресурси на страната.
“В Латинска Америка, когато става въпрос за минна дейност и литий, всички се сещат за Чили. Въпросът е, че на фона на условията за миннодобивна дейност в страната, литият се превръща в нещо като тъмно петно заради желанието на държавата да се намесва в индустрията,” казва Мачадо от Verisk Maplecroft.
“В същото време, в Аржентина, като цяло, ситуацията е неясна, но когато става въпрос за лития, това е един много светъл лъч,” допълва той. “Аржентина започва да се превръща и ще става гореща точка по отношение на лития, а всичко това носи добри и лоши новини със себе си.”
В исторически план, северните провинции на Аржентина се занимават с миннодобивна дейност, а местните общности са против това.
Анализатори предупреждават, че разрастването на местната литиева индустрия може да предизвика протести заради достъпа до вода, опасения относно околната среда и спорове с местните жители.
В началото на август коренни жители от северната провинция Хухуй пристигнаха в столицата Буенос Айрес, за да протестират в защита на своите територии и природни ресурси.
Протестите се проведоха, малко след като спорна законодателна промяна предостави на компаниите за добив на литий по-голям достъп до местните земи.
Китай се очаква да играе важна роля в развитието на литиевия сектор в Аржентина в краткосрочен план, докато западните производители вероятно ще придобият пазарен дял в дългосрочен план.
Предстоящите президентски избори обаче може да поставят под заплаха ролята на Пекин на важен търговски партньор и основен кредитор на инфраструктурни проекти.
Президентските избори в Аржентина са насрочени за 22 октомври след шокиращата победа на крайнодесния либертариански икономист Хавиер Милей на провелия се през август предварителен вот.
Милей, който получи 30.5% от гласовете на предварителните избори на 13 август, обеща страната повече да не работи с “комунистически” режими, ако спечели изборите.
Анализатори казват, че непредвидимостта на Милей и липсата на политически опит затрудняват формирането на очаквания за това как той ще контролира литиевата индустрия, ако вземе властта.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 8 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg